„Jak je jednou odtud odstěhují, tak už se zpět nikdy nevrátí. Otázkou také je, jestli Krumlov má ještě možnost udělat něco pro to, aby se vrátila,“ uvedl Jiří Skryja.

Podobně reagoval asi tucet lidí, které Znojemský deník v pondělí oslovil s dotazem, zda věří v případný návrat pláten do Krumlova. „Myslím, že se nikdy nevrátí, protože Alfons Mucha udělal špatnou závěť. A také proto, že se otázka setrvání pláten u nás začala projednávat velmi pozdě,“ doplnila Jaroslava Traxlerová.

Vedení města nyní zvažuje, jak v jednáních s Prahou postupovat dál. „Vyčerpali jsme všechny zákonné prostředky. Pokud ještě zbylá plátna nejsou odvezena, pak je v nejbližších dnech galeristé odvezou,“ řekl v pondělí po obědě starosta města Tomáš Třetina.

Dalším osudem pláten se mají zabývat také volení zástupci obyvatel města. „Zvažuji svolání pracovní schůze zastupitelstva, kde bychom měli stanovit, jakou linii držet dál. Spolupracovat chceme i s krajem,“ dodal starosta.

Ještě v pondělí mohla být poslední pětice pláten na zámku. Oficiálně však tento fakt nebylo možné ověřit. Jedinými lidmi, kteří mají o aktuálním pohybu pláten přesné informace, jsou pracovníci Galerie hlavního města Prahy. Ti přímo na zámku na jihu Moravy v tichosti připravovali odvoz zbylých pláten již minulý čtvrtek.

„Žádné informace o případných převozech a jejich termínech nebudeme sdělovat, dokud nebudou všechna plátna v Praze. Do konce listopadu je chceme mít ve Veletržním paláci, kde budou nejprve deponována. Průběžně pro ně ale budeme ve dvoraně paláce připravovat rámy. Všechna plátna by měla být vystavena do poloviny letošního prosince,“ konstatoval ředitel galerie Milan Bufka.

Na rovinu

Velmi blízko měla dlouhé roky k plátnům pracovnice městského kulturního střediska v Krumlově Marie Makovičková. „Moc se mi o tom nechce hovořit. Myslím si, že galeristé měli jednat na rovinu. Takový způsob balení pláten, jaký provádějí v posledních dnech, Praha dělat nemusela. Osobně jsem přesvědčena, že se k nám plátna nevrátí,“ svěřila se Makovičková.

Podle ředitele kulturního střediska Bořivoje Švédy utrpí odvozem Slovanské epopeje především turismus ve městě. „Absence pláten na zámku bude mít fatální důsledky pro turistický ruch. Doufám, že vlastní kulturní život ve městě odvoz pláten neovlivní,“ řekl Švéda.

Šéf kultury naznačil, že interiéry zámku s plátny poskytovaly jedinečné prostory pro pořádání koncertů. „Jak to bude dál, nevím. Bude záležet na jednání mezi městem a Inchebou, jak bychom mohli zámek dále využívat. Interiéry zámku totiž mají velmi kvalitní akustické vlastnosti,“ doplnil Švéda. Také on se v otázce návratu pláten na jih Moravy řadí spíše mezi skeptiky. „Mám z posledních jednání s Prahou velmi špatný pocit,“ naznačil Švéda.