Na sídlišti v lokalitě Zachráněná by mělo vzniknout letní koupaliště za více než jednadvacet milionů korun. Projekt letního koupaliště schválili zastupitelé města toto pondělí.

„Všichni ví, že koupaliště lidé dlouho chtějí. Rozhodli jsme se nakonec vybudovat koupaliště, protože bazény v okolí jsou. Pokud vyjdou dotace, stavět začneme příští rok na jaře. Osobně bych moc rád, kdyby se zde lidé mohli koupat už v příští sezoně,“ uvedl starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Projekt letního koupaliště vítá i bývalý starosta města Jaroslav Mokrý. „Hlasoval jsem pro tento projekt. Otevřené koupaliště v daném místě vidím jako první krok. Pokud pak zbudou nějaké další peníze, nevidím problém bazén zastřešit,“ komentoval snahy vedení města Mokrý.

Podle bývalého starosty zvažovali představitelé města i jiné místo.
„Byla tu i myšlenka postavit koupaliště v Rakvicích. Tam projekt narazil na neochotu soukromých vlastníků pozemků, kteří své pozemky nechtěli prodat,“ doplnil Mokrý.

Jiná představa

Hlasování o koupališti se zdrželi všichni občanští demokraté. „Naše představa je jiná. Chtěli bychom do provozování koupaliště zapojit soukromou osobu. Podle toho, jak jsme si vše spočítali, město provoz koupaliště neutáhne,“ varoval zastupitel Michal Šotner.

S tím však nesouhlasí bývalý starosta. „Provozní náklady by měly činit asi milion korun ročně. Myslíme si, že pokud by se koupaliště lidem zalíbilo, nemuselo by město ani příliš doplácet. Ten milion korun by se za sezonu dal získat,“ kontroval Mokrý.

Koupaliště má vzniknout v místě, kde kdysi bývala kotelna. „Chceme tam mít pětadvacetimetrový bazén s pěti dráhami. Myslím si, že to bude pěkné a že tam lidé budou rádi chodit. Schválený projekt je reálný. Záměr vnímáme jako určitou stavebnici, takže postupně můžeme pokračovat ve vylepšování koupaliště,“ doplnila radní města Irena Kočí.

Kromě bazénu, oprav zámku či vybudování školního hřiště schvalovali zastupitelé také projekt na stavbu kanalizace v Polánce a Rokytné a následnou stavbu průtahu těmito městskými částmi. Všechny akce mají celkovou hodnotu převyšující dvě stě jedenáct milionů korun. „Zastupitelstvo všechny tyto body schválilo. Kanalizace v Polánce a Rokytné dosud chybí. Správa silnic logicky nechce dělat novou silnici, dokud v zemi nebude kanalizace. Jde o projekt, který chceme realizovat v průběhu několika příštích let,“ nastínil Třetina.

Opravy zámku

Kanalizace by měla stát celkem čtyřiasedmdesát milionů korun, průtah ještě o deset milionů více. Krumlov by se na těchto stavbách měl podílet přibližně dvaceti miliony. Asi šest milionů potřebuje město na spoluúčast při opravách zámku, tři miliony na školní hřiště, přes jedenáct milionů pro vybudování koupaliště.

„Na všechny akce potřebujeme příští rok asi čtyřicet milionů korun. Financování pak řešíme úpravou koeficientu daně z nemovitostí, prodejem části majetku města i donátory,“ přiblížil Třetina.

Průtah Polánkou je jediný kus únikové cesty z Dukovan, který neprošel rekonstrukcí. „Dříve se dělal veliký kus od Jamolic k Polánce. Nyní tedy lze udělat v obou obcích kanalizaci, která je tam nezbytná a na povrchu položit nový živičný povrch. To je záležitost kraje. Navíc by na nebezpečné křižovatce u Polánky měl vzniknout kruhový objezd,“ komentoval plány Mokrý.