Jen čtyři nová pracovní místa jako plus, naopak zvýšená doprava, hluk a zápach na straně minusových položek. Tak hodnotí někteří moravskokrumlovští zastupitelé záměr soukromé společnosti vybudovat necelé dva kilometry od centra města bioplynovu zemědělskou stanici.

Zástupci společnosti BC engeneering představili svůj záměr na pondělním jednání zastupitelstva. „Bioplynovou stanici plánujeme společně s německou společností, která provozuje čtyři sta takových zařízení v Evropě, z toho devět v naší republice,“ informoval zástupce společnosti Bohumil Dopita.

První připomínkou z řad zastupitelů byla tradiční obava ze zápachu s odkazem na stanici ve Velkém Karlově. „V Karlově mají sice technologicky zemědělskou stanici, ale zpracovávají tam bio odpady. Začínali někdy v roce 2006, kdy povolovací procesy nebyly ještě řádně připravené. Nedostali tehdy integrované povolení pro zpracování bio odpadu, a přesto ho tam zpracovávají,“ reagoval na obavy Dopita. Dodal, že jejich stanice by měla zpracovávat výlučně rostlinnou produkci, která má být pro jejich stanici smluvně pěstovaná místními zemědělci. „Nebude tady proto hrozit žádný sirný zápach jako v Karlově,“ uklidňoval Dopita.

Na dotazy, odkud by chtěli do bioplynky navážet kukuřici a další odpad na spalování, nemohli zástupci přímo na místě odpovědět.
„To ještě nemáme nasmlouvané. V první řadě řešíme náš záměr s městem a odběrateli tepla, proto jsme také tady. Lokality, ze kterých bychom chtěli odebírat suroviny, budeme řešit až následně,“ řekl Dopita.

Vedení města neuklidnil ani pokus zástupců firmy o vysvětlení, jak budou zatěžovány místní silnice. „Myslím, že vaše silnice už nemůžeme zničit více, než jsou,“ uvedl další muž společnosti Petr Novotný. Dodal, že v sezoně by mělo k bioplynce jezdit v průměru asi deset nákladních aut denně.

Na přirozené zvýšení nákladní dopravy upozornil zastupitel Pavel Procházka mladší, který přiznal, že společnost BCE do Krumlova přivedl právě on. „Musíme si uvědomit, že každý provoz každé firmy je spojený s dopravou,“ doplnil Procházka.

Zástupci společnosti plánují, že by potřebné pozemky od města koupili. „Cena je otázkou případného obchodního jednání,“ uzavřel Dopita. Zda tedy nakonec Krumlov na bioplynku, kývne není v tuto chvíli jasné.

Jisté naopak je, že nové zařízení na spalování bio odpadu roste na druhé straně regionu, v Korolupech. „V současné době se v místním družstvu staví bioplynová stanice,“ potvrdila již dříve starostka Korolup Olga Malcová.

O záměru postavit podobný zdroj alternativní energie se hovoří již nějaký čas také v Hlubokých Mašůvkách, Božicích či Vrbovci.
Zatím tři fungující stanice pracují ve Velkém Karlově, kde úřady evidují dvě, a také v Suchohrdlech u Miroslavi.