Podle šéfa krumlovských strážníků Rudolfa Fráni jsou kamery od počátku užitečné. „U monitorů jsem nedávno strávil asi dvě třetiny pracovní doby. Jen v tom čase jsme zaznamenali jsme nejméně šest událostí, kterými jsme se hned zabývali. Ve třech případech to byly přestupky vyřešené blokovou pokutou," informoval krumlovské zastupitele Fráňa, když jim na poslední schůzi nový systém představoval.

Jak vysvětlil, kamery pokrývají tři hlavní oblasti. „Sledují všechny vjezdy do města, to bylo ostatně i přání republikové policie. Dále dohlíží, někde v kombinaci s videovrátným na vstupy do škol a školek. Prostřednictvím pevných i otočných kamer pak sledujeme například hlavní náměstí, parkoviště u koupaliště nebo autobusové nádraží," vypočítal Fráňa.

Jak dodal, kamery vidí například i na prostory kolem městských hradeb, kde se scházívají lidé se sklony narušovat po večerech veřejný pořádek.

Starosta Tomáš Třetina připustil, že příprava systému trvala dlouho. „Kamery jsme chystali delší dobu, protože jsme čekali na vhodnou dotaci. Nakonec jsme se domluvili s krajem. Věřím, že kamery pomohou v boji s trestnou činností, samozřejmě počítáme i s tím, že systém případně rozšíříme, pokud se nezdárníci přesunou někam, kam kamery zatím nevidí," podotkl Třetina.

Zřízení a instalace městského kamerového systému stála půldruhého milionu, milion město získalo právě díky krajské dotaci.

Zhruba deset let už používají městské kamery v Miroslavi. „Systém podle potřeby doplňujeme, letos jsme například instalovali kameru sledující prostor před hasičskou zbrojnicí, když jsme chystali přemístění parkování z náměstí právě ke zbrojnici," informoval starosta Miroslavi Augustin Forman.

Systém se podle jeho slov za léta používání osvědčil. „Kamery například pomohly před časem odhalit pachatele pokusu o vloupání do banky," poukázal starosta.

Miroslavští strážníci záběry kamer nesledují nepřetržitě. „Stálou obsluhu nemáme, ale v případě potřeby projdeme záznamy. Kamery tak plní i pořádkovou funkci. Můžeme vyhodnocovat situaci, když se dějí nějaké nepřístojnosti," dodal starosta Miroslavi.

Jen jednotlivé kamery na městských objektech mají zatím v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Střežíme si takhle školu, radnici, sportovní halu. Další objekt, zejména čistírna a úpravna vody, dostanou kamery v nadcházejícím roce," uvedl starosta Miroslav Miloš.

Potvrdil ale, že město uvažuje i o zavedení kamerového systému. „Jelikož nemáme městskou policii, jednali jsme s republikovou, zda by dohled nad systémem nevzali oni. To se ale zatím dojednat nedaří," podotkl starosta.

Hrušovany nakonec strážníky mít budou. „Do zavedení městské policie nás tlačí i okolní obce. Budeme tedy zjišťovat, jaké jsou nároky, a co by to město stálo. V příštím roce o tom budeme jednat a diskutovat, podle výsledku rozhodneme, co dál," řekl Miloš.