Právníci teď musí najít odpověď na otázku, zda je město členem svazku nebo není. Krumlovští zastupitelé již v červnu schválili, že chtějí svazek opustit. „Naše představa byla, že dodávání vody si chceme provozovat sami již od prvního ledna. Nyní vše vypadá tak, že i po novém roce pravděpodobně budeme nadále odebírat vodu ze svazku," podotkl Třetina.
Zastupitel Petr Lang poukázal na to, zda by nebylo účelnější více zatlačit či pohrozit soudem. „Představitelé města, další zastupitelé ani právníci můj názor nesdílí. Nakonec, město asi v této věci dělá, co může. Urgujeme a dotazujeme se opakovaně," uvažoval Lang.
důvody odchodu:Důvodem je velké navyšování cen vody v horizontu deseti let. Starosta Tomáš Třetina mluví přibližně o 150 korunách za kubík. Nová cena vody má být tedy bezmála dvojnásobná. Za vodné a stočné zaplatí letos lidé v Moravském Krumlově i dalších obcích, které jsou v třebíčském svazku, 87,50 korun. V roce 2010 přišel kubík vody na 67,58 korun. Lidé ve Znojmě a okolí platí nyní za kubík 87,40 korun. V Brně přijde kubík na 75,14 korun a v Praze 85,18 korun.
Kromě ministerských úředníků zaměstnal odchod Krumlova ze svazku i krajské úředníky. „Ti mají podle ministerstva nakonec rozhodnout, jestli jsme stále členy svazku nebo ne," připomněl Lang.
Podle něho může složité majetkové vypořádání trvat dlouhé roky. „Cítíme se tak, že již členy nejsme. Ale to nic nemění na tom, že budeme svazku platit nadále a čekat. Umím si představit, že by se o vodovody ve městě starala nová divize Správy majetku města," naznačil zastupitel Lang.
V samotném Krumlově je vodohospodářský majetek za více než dvě stě padesát milionů korun.
O tom, kdy se podaří majetek vypořádat, nemají zatím jasno ani zástupci vodárenského svazku. Jeho tajemník Karel Nedvědický poukázal na to, že na žádost Moravského Krumlova je nyní vedené správní řízení o určení toho, zda Krumlov je či není členem svazku. „Není tedy zřejmé, zda při vypořádání majetku lze postupovat dle stanov platných pro členské obce. Navíc v Moravském Krumlově jsme v posledních letech uskutečnili devět dotovaných projektů. U mnohých z nich brání převodu majetku podmínky pro poskytnutí dotace," dodal Nedvědický.
Třebíčský svazek ustanovil pracovní skupinu, která nyní připravuje k předání část majetku, který není vázaný dotačními podmínkami.
Třebíčský svazek má sto třiadvacet obcí, z toho patnáct je jich ze Znojemska. Krumlov patří k deseti největším členským obcím. Na sklonku roku 2012 vystoupila Jihlava z jihlavského vodárenského svazku. Odchod tehdy provázel dlouhodobý spor o majetek.