Tahanice o Muchovu Slovanskou epopej plní pravidelně stránky novin, běžného občana v Moravském Krumlově však trápí spíše absence plaveckého bazénu či parkovacích míst v centru. Uvítali by také opravený zámek.

„Opravdu mě mrzí, že nám Praha chce vzít Muchovu Epopej a přitom jim tam k ničemu nebude. Muchova plátna prostě ke Krumlovu patří,“ řekla Zdeňka Baštová.

Věhlasná velká plátna věnoval Alfons Mucha Praze v roce 1928. „Po válce byla plátna objevena vlhká a plesnivá v nějakých sklepeních a Praha opět nevěděla, co s nimi,“ přiblížil historii pláten starosta města Jaroslav Mokrý.

Moravský Krumlov pak nabídl prostory zámku. Zde byla díla více než deset let restaurována a od roku 1968 jsou k dispozici široké veřejnosti.
„Vlastnictví Prahy nezpochybňujeme, morální právo na dílo však Praha de facto nemá,“ uvedl Mokrý.

Absence Muchových pláten zatím krumlovské netrápí, schází jim však bazén a vadí nedořešená doprava.

„Mám dvě děti a tak mi vadí nedokončené silnice, na kterých zmizely přechody. Když chci s dětmi přejít, tak nemám kde. Chybí tady dětská hřiště a především bazén,“ postěžovala si Jana Oukropová.

Představitelé města na přípravách stavby menšího bazénu pracují. „Myšlenka vybudovat bazén je věkovitá. Záměr stavby byl v minulém volebním období, kvůli podmínce aby si bazén na sebe vydělával, odsunut do říše snů. Podle mínění architektů by takový provoz musel mít spoustu atrakcí aby přitáhl dostatek návštěvníků,“ nastínil starosta Mokrý.

Stavba takového projektu by podle něj stála více než sto milionů korun.

„Počítáme s úspornou variantou, při které chceme využít prázdnou budovu s nádržemi na mazut, které zbyly po přechodu na plynovou kotelnu,“ doplnil Mokrý. Stavba bazénu by mohla začít už v příštím roce.

Lidé by také chtěli více parkovacích míst v centru města.

„Stálo by za zamyšlení upravit hlavní náměstí. Problém jsou autobusy v centru a parkování na náměstí, “ myslí si Rostislav Mládek.

„V rámci revitalizace městského centra řešíme i tyto problémy. Dnes je kolem náměstí TGM asi padesát parkovacích míst, celodenně obsazených zaměstnanci podniků a studenty škol. Počet míst chceme rozšířit na zhruba dvě stě sedmdesát,“ zakončil starosta Mokrý.