Plnohodnotné vedení i po dvou schůzích chybí Jaroslavicím a Chvalovicím. Po dlouhých vyjednáváních naopak začíná být jasněji v Moravském Krumlově.
„Ve čtvrtek podepsalo dvanáct zastupitelů deklaraci o konstruktivní spolupráci při správě města Moravský Krumlov. Velmi si vážím toho, že jsme k tomuto závěru dospěli. Jednání, která k dohodě vedla, byla složitá. Všem zúčastněným ale děkuji za slušnost, s jakou se na nich podíleli,“ řekl lídr krumlovské TOP 09 Tomáš Třetina s tím, že konečné rozhodnutí je v rukou všech zastupitelů na pondělní ustavující schůzi zastupitelstva města.

Podle dohody, zveřejněné již dříve krumlovskými Svobodnými, nominuje vznikající tým pro Krumlov do funkce starosty právě Třetinu, neuvolněnou místostarostkou má být jednička oranžových Irena Kočí. V radě mají zasednout zástupci lidovců, Svobodných, hnutí STAN a Nezávislých. Funkce předsedů kontrolního a finančního výběru mohou získat komunisté. Oba předsedové mají mít právo účastnit se s hlasem poradním zasedání rady.

„Doufám, že budeme opravdu pracovat jako tým. Měli jsme ze všech zúčastněných asi nejvíce připomínek, ale pokud chceme v Krumlově něco udělat, nemůžeme jen kritizovat,“ komentoval jednání kandidát Svobodných na radního, Pavel Procházka mladší. Chce se zasadit pro co největší informační otevřenost radnice.

Optimisticky hodnotila výsledky jednání kandidátka na místostarostku Kočí. „Nakonec jsme se rozumně dohodli, věřím, že dobře dopadne i pondělní zastupitelstvo. Pokud budu zvolena, budu mít na starosti sociální oblast,“ sdělila Kočí.

Podruhé a znovu marně měli na pořadu svého jednání volbu starosty zastupitelé ve Chvalovicích. Dosavadní první muž obce Jaroslav Stáňa, lídr vítězných lidovců, byl stále nemocen a schůze se nemohl účastnit. Z podobného důvodu chyběl i další lidovecký zastupitel. „Po poradě s právním zástupcem obce jsme projednali body, které nutně vyžadovaly souhlas zastupitelstva. Volbu starosty jsme odložili na další schůzi příští pátek,“ konstatoval zastupitel František Hruška, který schůzi řídil.

Schůzi na třetího prosince svolal dosavadní místostarosta Zdeněk Karpinski. „Starosta chtěl přijít již na čtvrteční schůzi, lékaři mu to ale nedovolili. Věřím, že příští týden již vše dopadne dobře. Navrhneme, aby Jaroslav Stáňa ve funkci pokračoval,“ řekl Karpinski.

Bez místostarosty zatím zůstávají Jaroslavice. „Vedli jsme různá jednání, ale nakonec nikdo žádného kandidáta nenavrhl. Vše zůstává otevřené, k volbě se vrátíme v polovině prosince,“ konstatoval starosta Petr Zálešák. O možných kandidátech nechtěl zatím spekulovat.