Nepříjemný zápach ve městě řeší už více než půl roku radní v Moravském Krumlově. Lidé si stěžují, že zapáchající výpary z výduchů moravskokrumlovského závodu Saint Gobain Vertex jim stěžují život. Zástupci firmy se snaží situaci vyřešit.

I když je smrad údajně nezávadný, přišli představitelé závodu s novým projektem. Postavit speciální, pětaosmdesátimetrový ocelový komín. „Je to neefektivnější cesta, jak se definitivně zbavit zápachu,“ uvedl ředitel závodu Antonín Čagánek. Na komín mají zástupci firmy i fotodokumentaci. Nová dominanta by vypadala doslova jako malá Eiffelovka.

Na jaře zkoušeli odborníci Vertexu nainstalovat na výduchy i tak zvanou katalytickou ozonizaci. „Byla to slepá ulička. Zápach jsme trochu potlačili, ale některé zápachové látky do vzduchu stále unikaly,“vysvětlil Čagánek.

Udělají anketu


Nový záměr, postavit vysoký komín, představili zástupci moravskokrumlovské společnosti společně s odborníky na prvním zářijovém zastupitelstvu. „V současné době čekáme, jak se k projektu vyjádří město. Pokud pak se stavbou budou souhlasit i památkáři a ostatní zainteresované strany, můžeme komín postavit už v příštím roce,“ vysvětlil Čagánek.

Radní se k projektu většinou vyjádřili kladně. Chtějí ale slyšet i názory místních lidí a pak se rozhodnou. „Určitě uděláme mezi občany anketu nebo průzkum, zda s výstavbou souhlasí,“ uvedl místostarosta Tomáš Třetina. On sám s výstavbou souhlasí. Podle něj je zápach opravdu velmi nepříjemný a pokud by to byla jediná cesta, rozhodně není proti.

Podobný názor mají i ostatní zastupitelé. „Jestli by odborníci našli jinou možnost, jak se zbavit zápachu, než výstavbou tak vysoké komínu, určitě bych byl pro druhé řešení. Pokud ne, souhlasil bych,“ sdělil zastupitel Bořivoj Ziegler.

Většina souhlasí

V Moravském Krumlově přitom už zhruba před pěti lety podobný komín měli. Dřív stál u podniku asi šedesát metrů vysoký zděný komín, který zplodiny vyhnal vysoko nad město. Lidem ale vadilo, že komín vadí ve výhledu na Floriánek, což je kaple na kopci za městem. Z důvodu estetického cítění občanů ho proto nechali majitelé podniku zbourat a nahradili ho asi deseti výduchy. Ty sice umožnily výhled, ale našel se nový problém. Zápach. Názory lidí na výstavbu nového komínu jsou zatím různé. Většina ale souhlasí. „Komín by mi nevadil. Ten zápach je opravdu nepříjemný. Navíc by stál z boku a ve výhledu na Floriánek by nebránil,“ řekl jeden z místních občanů pan Vybíral.