Modří vedli dlouhý vnitrostranický spor, který se přeléval i do zastupitelstva. Starostovi oponenti se ho několikrát pokoušeli odvolat z funkce. Vždy bez výsledku.

„Byl bych raději, kdybyste nic nepsali. Veškerý znojemský tisk totiž jen papouškuje zprávu, že ODS je v Krumlově rozhádaná. Není to pravda. Poté, co odešli tři blbci, je organizace stmelená,“ reagoval předseda krumlovských občanských demokratů Michal Šotner na dotaz ohledně stranické kandidátky ve městě.

Lídrem modrých bude pro podzimní komunální volby právě on. „Kandidátka byla odsouhlasena všemi přítomnými členy,“ dodal Šotner.
Starosta Mokrý komentoval situaci klidněji. „Je to docela normální. Třeba celé jižní Čechy jsou podobně rozdělené na dvě křídla. Ve straně jsou třeba i sdružení privatizovaná, která mezi sebe nikoho nepustí, nebo sdružení ovládaná autoritativními jedinci, kteří vyžadují naprostou poslušnost a nesnesou jiný názor. To ovšem nejsou principy, na nichž byla ODS založena,“ uvažoval Mokrý.

S tvrzením, že krumlovská ODS je stmelená, souhlasí. Ovšem po svém. „Poté, co se rozešla se všemi svými otci zakladateli, mohl se ten zbytek stmelit,“ rýpl si starosta.

Do voleb se chystá. „Jednám s jiným politickým subjektem. Vše zveřejníme po uzavření kandidátek,“ dodal Mokrý. Modré půtky netěší okresního šéfa partaje, znojemského starostu Petra Nezvedu. „Oběma stranám sporu jsem opakovaně říkal, že to není dobrá situace.

Jsme ale demokratická strana, nemůžeme místní organizaci diktovat, jak má postupovat,“ podotkl Nezveda. Nominováno už má i většina ostatních stran. Sociální demokraty povede bývalá poslankyně Irena Kočí, TOP 09 místostarosta Tomáš Třetina a komunisty František Šlapanský. Lidovci ještě kandidátku dokončují. „O konečné podobně ještě jednají místní výbory, proto zatím nebudeme zveřejňovat podrobnosti. Jisté je, že bude proti minulosti výrazně obměněná,“ řekl okresní šéf lidovců Jiří Němec.

Část krumlovských lidovců totiž přestoupila k TOP 09 a bývalý starosta města Bartoloměj Pitlach zemřel. V Miroslavi se o důvěru voličů v čele kandidátky sdružení Pro přítomnost a budoucnost Miroslavi bude opět ucházet starosta města Augustin Forman. Za oranžové bude mandát obhajovat místostarosta Roman Volf. Občanští demokraté o podobě případné kandidátky jednají.

Podobně je tomu i v dalších městech a obcích Znojemska a Moravskokrumlovska. Lidovci odhadují, že postaví kandidáty ve více než sedmdesáti obcích a městech regionu, komunisté odhadují počet kandidátek na padesát. Oranžoví jich podají zřejmě osmnáct. Na druhé straně Věci Veřejné plánují kandidovat jen ve Znojmě.