„Žáci druhých tříd ZŠ Klášterní a Ivančická přišli 9. září do knihovny na doprovodnou akci k literární, výtvarné, literárně-výtvarné, fotografické a audiovizuální soutěži na téma Tajemství knihovny,“ sdělila Martina Nováková z městské knihovny.

Knihovnice i učitelky seznámily děti s oblíbenou knížkou ze svého dětství. Bývalá vedoucí knihovny Libuše Prosecká jim pověděla o tom, kde dříve byla umístěna knihovna. Netušily, že na zámku i v bývalém klášteře.

"Oblíbenou knížkou jí byli Karafiátovi Broučci, milovala Janinku, doma měla knížky pro děvčátka - Alenka v Praze, Lada bude sochařkou, Království pod lípou – o včelkách a včelím úlu, následovaly knihy dobrodružné tzv. verneovky a mayovky nebo knihy pro čtenářky té doby-Márinčino dětství i několik dílů o neposedných děvčátkách Gabře a Málince," přiblížila Nováková.

Po přečtení úryvku s hanáckým nářečím, přišlo nářečí podkrkonošské, kde zase vyrůstala paní učitelka Kopčilová a vtipná říkanka rozesmála všechny přítomné. Jejím oblíbeným autorem nebyl nikdo menší než Jaroslav Seifert, knížku Chlapec a hvězdy si dokonce paní učitelky zapůjčily do hodiny čtení.

"Paní Knotková přinesla knížku Veselá abeceda z r. 1948, říkadla z ní znala zpaměti!, jak by ne, když se z ní ve čtyřech letech učila první písmenka. A když otevřela záhadnou dřevěnou krabičku (školní pouzdro) s původní gumou, násadkou a špičkou, která se namáčela do kalamáře s inkoustem, nestačily se děti divit. Pohádky pro maličké s krásnými ilustracemi M. Fischerové-Kvěchové, pověsti Heleny Lisické Z hradů, zámků a tvrzí, Štorchovi Lovci mamutů, Hrubínův Špalíček pohádek, příběh Heidi, děvčátka z hor nebo novodobější Děti z Bullerbynu umocnily příjemnou atmosféru. Strávili jsme úžasné dopoledne plné vzpomínek na první zážitky s knihou, kdy dříve doma měli jen dvě tři dětské knížky a z těch se četlo pořád dokola. Ještě nyní cítím jejich vůni, vidím skvrnky od inkoustu nebo čaje na zašedlém pomačkaném papíře, do kterého se knihy balil," dodala Nováková.