Mezi prvními diváky k zámku přichází učitel a sbormistr Jan Svoboda ze Znojma. „Musel jsem se zase jednou podívat do rodného města. A taky mě zajímá, co študáci předvedou. V Eďasu mám pár bývalých žáků ze základní školy. Dělávali mi ve třídě kašpary, tak jsem moc zvědavý, co umí dalšího,“ říká dobromyslně Svoboda.

Dodává, že se s bývalými žáky už viděl. „Hned mě zkoušeli, jestli si pamatuji všechna jména,“ usmívá se Svoboda. Na Bezgestfest přijel poprvé.

Studentští ochotníci mezitím dokončují přípravu na představení. Jedni ještě čtou text, druzí jsou ponořeni do tiché konverzace v aplikaci svého mobilního telefonu. „Kdyby se někomu něco nepovedlo, tak se tvařte, že to patří do hry,“ uděluje za všeobecného pobavení mladých herců jedna z dívek poslední pokyny.

Slova se ujímá šéf spolupořádajícího Městského kulturního střediska. „V těchto dnech se odehrávají dvě mimořádné světové divadelní události: mistrovství světa ve fotbale a náš Bezgestfest,“ baví Švéda s elegantní buřinkou na hlavě diváky.

Pak se ujímají svých rolí studenti a vypráví svéráznou verzi příběhu o trojské válce. Zeus hledá kouzelnou řehtačku na vyvolávání hromů, bohyně Héra, Athéna a Afrodité lákají Trojana Parise k soudu krásy skvělými plenkami pro jeho plyšového medvěda.

Vítr mezitím zesiluje a začíná mrholit, studenti se ale nenechávají rozhodit a pokračují. Diváci jim pak nakonec věnují dlouhý potlesk. „Moc pěkně to zahráli, zasmáli jsme se, pěkné divadlo to bylo. A výborně zvládli i vítr a zimu,“ chválí studenty jedna z divaček Jana Vlašínová.

Mladí herci jsou po pětačtyřicetiminutovém vystoupení v chladném podvečeru očividně prokřehlí, ale spokojení. „Nádvoří je zajímavé místo pro hraní s pěknou atmosférou, až na tu dnešní zimu. Hrálo se tu dobře, zvládli jsme i vítr, jen jsme si museli zatěžkávat paravan,“ usmívá se představitelka Héry Karolína Machová.

Studenti se shání po bundách a dekách, diváci odchází ke stánkům s občerstvením a další přichází na druhé představení. „Bezgestfest pořádáme už popáté, ovšem poprvé na zámku. Celkem se představuje pět souborů, všechny z Krumlova a okolí. Náš Bezgest hraje tradičně jako poslední. Nacvičili jsme jednu menší autorskou věc, protože kvůli uzavřenému kinosálu nyní pravidelně nevystupujeme,“ říká šéf spolupořádajícího Bezgestu Marek Ostrovský.