Novou střechu a také nezbytné elektronické protipožární zařízení hodlá letos vybudovat pražská společnost Incheba na zámku v Moravském Krumlově. Od ledna jí město platí novou sumu za pronájem prostor, ve kterých je expozice Muchovy Slovanské epopeje.

Opravy a vylepšení zabezpečení interiérů potvrdil ředitel marketingu společnosti Incheba Radovan Ježovič.

„Peníze, které získáme od Moravského Krumlova za nájem prostor, použijeme určitě na opravy. Tam, kde jsou obrazy Epopeje, nejsou doposud žádné hlásiče požáru. Připravujeme proto montáž elektronického protipožárního zařízení. To bychom chtěli udělat ještě letos,“ nastínil Ježovič.

Střecha bude

V plánu má společnost Incheba, která patří k nejvýznamnějším organizátorům výstav a veletrhů v České republice a na Slovensku, také další opravy moravskokrumlovského zámku.

„Jedná se například o opravu střechy a dalších částí zámku. Zatím o všem přemýšlíme, ale bližší podrobnosti o termínech v tuto chvíli nemáme,“ doplnil Ježovič.

Existenci nové smlouvy, na jejímž základě Krumlov využívá část interiérů zámku, okomentoval starosta města.

„Od ledna jsme s Inchebou uzavřeli novou smlouvu. V ní jsme se zavázali na dobu neurčitou platit na mírné komerční bázi nájemné za prostory, ve kterých vystavujeme Slovanskou epopej a také za prostory konírny. Nájemné bude v podstatě sloužit jako základ prostředků pro vybudování protipožárního zabezpečení a další nutnou údržbu,“ sdělil starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Ročně by město mělo Inchebě platit půl milionu korun.

„Jde o částku, která odpovídá hodnotě nájmu za pomocné plochy či druhou kategorii. Jde o nájemné v místě obvyklé. S takovou sumou jsme spokojeni. Epopej si na nájem sama vydělá,“ dodal moravskokrumlovský starosta.

Do poloviny roku

Dvacítka monumentálních pláten zůstane v Moravském Krumlově nejméně do poloviny roku. O tom, zda na tamním zámku expozice bude déle, rozhodne pražský magistrát podle toho, které variantě budoucího umístění Epopeje dá přednost.

„Zápůjčku Epopeje nám Galerie hlavního města Prahy prodloužila do poloviny roku,“ informoval již dříve Mokrý.

Starosta dodal, že předpokládá, že Muchův cyklus zůstane ve městě déle. „Praha stále nemá místo, kam by Epopej umístila, proto si myslím, že na stěhování ještě nějakou dobu nedojde,“ uvažoval Mokrý.

Po změnách na pražském magistrátu dostal záležitosti kolem Epopeje na starosti nový radní pro kulturu Ondřej Pecha.

„Jednáme s dědici o tom, kam Epopej umístit. Jednání zatím nejsou uzavřena. Prioritou pro nás je, abychom ji měli v Praze. Na tom se nic nemění,“ řekl radní.

O tom, kdy by magistrát chtěl plátna přestěhovat, zatím mluvit nechtěl.

„Záleží na tom, která ze zvažovaných variant zvítězí. Zkoumáme možnost umístit Epopej do důstojných již hotových prostor. To by zabralo kratší čas na přípravu, ale i získání času na stavbu zcela nového objektu,“ uzavřel Pecha.