Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krumlovští nechtějí prodat byty za každou cenu

Moravský Krumlov - /ROZHOVOR/ Minulý týden neprošel moravskokrumlovským zastupitelstvem záměr radních, kteří chtěli odsouhlasit metodiku prodeje městských bytů. Detaily navrhovaného systému prodeje přiblížil čtenářům Deníku místostarosta města Tomáš Třetina.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Vlajka Moravského KrumlovaFoto: DENÍK/Archiv

Proč se vůbec město rozhodlo, že bude byty prodávat?

Město vlastní 253 bytů, což já osobně považuji na město s šesti tisíci obyvateli za příliš. Je potřeba si uvědomit, že městské byty jsou převážně v domech, které byly postaveny těsně po válce. Nyní již potřebují generální opravy – okna, zateplení, elektroinstalace, voda atd. Máme vypracovaný harmonogram oprav na dlouhá léta dopředu a snažíme se ho dodržovat. Je však jasné, že na některé domy se dostane až v pozdějším termínu. Navíc město potřebuje nové chodníky a silnice, lidé chtějí mít svou kulturu a sport, chceme nový plavecký bazén, nové autobusové nádraží, které výrazně uleví dopravě ve vnitřním městě – je toho mnoho, co městský rozpočet musí utáhnout. Myslím si, že soukromý vlastník je nejlepší, ať si každý za sebe rozhodne, zda pojede na dovolenou nebo si vymění okna. Přece odpovědnost za vlastní rozhodování je ta nejlepší svoboda, kterou člověk může a musí mít!! Čili odpověď je jasná, máme nedostatek finančních prostředků na opravy a údržbu.

Jakého počtu (z celkového množství) by se chtělo město zbavit?

Prodej cca sta bytů je z mého pohledu optimální. Měli bychom však zachovat možnost pomoci lidem, kteří se dostali nezaviněně do obtížné situace, avšak přesto jsou schopni platit nájemné v městských bytech. Tato otázka však nebyla ještě diskutována, jedná se tedy o můj osobní názor.

Jaký byl systém prodeje navrhovaný městem – stanovení ceny, slevy, možnosti splácení…?

Systém prodeje upravují právě diskutované zásady. Návrh těchto zásad považuji za vyvážený, odpovídající realitě a době. Stanovená cena prodeje jednotlivých bytů vychází z odhadu, který je samozřejmě vypracován znalcem. Uvažované slevy jsou pro nájemníky příznivé – berou v potaz stáří domu, provedené investice a i způsob úhrady ceny bytu. Splátkový kalendář je samozřejmě možný, veškeré dohody vycházejí ze vzájemného jednání město – nájemník. Nenecháme se ale vydírat demagogickými argumenty!! Jedná se o vztah prodejce a kupující, a tak jak kupující nemusí koupit, my nemusíme prodávat!! Pokud nebude mít nájemník možnost nebo chuť byt koupit do osobního vlastnictví v domě, který se město rozhodne prodávat, jsme schopni mu nabídnout byt v jiném domě, který zůstane v majetku města.

Jaká by měla být cena vámi prodávaných bytů? Jaká je tržní cena u srovnatelných by­tů?

Odhadní ceny podle staršího systému (založené na kubatuře obestavěného prostoru v m3) vycházejí asi takto: za 4-pokojový byt 850 tisíc, 3-pokojový 700 tisíc a 2-pokojový za 550 tisíc korun. Podle nového systému (cena podle podlahové plochy bytu v m2) bude podle některých zpráv vyšší. Také má údajně hrát roli, zda se byt prodává jednotlivci nebo nějaké právní formaci společenství vlastníků. Navrhovaná prodejní cena následně zohlední stáří domu a možnost platby v hotovosti, takže výsledná cena může být až o 40% nižší než odhad. Tržní cena dvoupokojového bytu je v Krumlově od necelého milionu korun až hodně přes milion.

Může město stanovit extrémně nízkou cenu? Kupříkladu 100.000,– Kč za třípokojový byt? Pokud ano, proč tak nečiní? Pokud ne, proč?

O této variantě jsme vůbec nediskutovali, avšak je to možné brát jako jeden z návrhů do dalších debat o podobě zásad.

Jaké je vaše vysvětlení pondělního odporu místních obyvatel k vámi navržené metodice prodeje bytů?

Nenazval bych to odporem, ale jen jiným stanoviskem. Z pohledu stávajících nájemníků v bytech, které uvažujeme prodat, snad i do určité míry stanoviskem pochopitelným, ale z pohledu zbývajících obyvatel Krumlova, kterých je šest tisíc, špatným. Jako volený zástupce jsem povinován spravovat městský majetek s péčí řádného hospodáře. A prodej městských bytů za peníze, které požadují nájemníci (do 250 tisíc za dvoupokojový byt), se s touto povinností v žádném případě neslučuje. Považuji to navíc za nehoráznost a výsměch všem ostatním obyvatelům města. S tímto postojem nemohu nikdy souhlasit!!!

Kolik se domníváte, že za prodej celkového množství bytů, které chcete prodat, vyinkasujete peněz a na co je chce město použít?

Nepřemýšlel jsem o tom, kolik chceme za byty utržit. To přinese nejbližší budoucnost. Jedná se spíše o filozofii a nutnost prodeje. Výtěžek z prodeje bude opět věnován na udržení a obnovu zbylého bytového fondu města, případně na další investice, které i při získání dotací musíme spolufinancovat. Máme v zásobě již za cca 200 milionů Kč projektů a další zpracováváme.

Autor: Daniel Smola

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení