Dlouhá fronta v úterý vítala pacienty před šatnou v přízemí znojemské nemocnice. A v ní nezvykle hodně mladých lidí. Třicítka maturantů z moravskokrumlovského gymnázia se totiž vypravila do Znojma poprvé v životě darovat krev. Po šatně už následovala čekárna a vstupní prohlídka. „V naší škole se už stalo tradicí, že maturanti jezdí darovat krev. I v našem ročníku jsme si řekli, že pomůžeme,“ řekl student čtvrtého ročníku gymnázia Pavel Machotka.

„Jsem učitelem biologie a když jsem měl na gymnáziu první maturitní třídu, tak jsme v roce 1975 jeli hromadně darovat krev. Pak to na řadu let usnulo a nyní se toho sami studenti zase chytli. Letos už to bude zhruba podesáté, co maturanti jeli darovat krev. Nás to těší,“ uvedl ředitel Gymnázia v Moravském Krumlově Antonín Třetina. Už ne úplně bezproblémově absolvovali studenti samotný odběr. Pár jich dokonce muselo skončit dříve. Po odebrání části z celkového půllitru krve začali omdlévat. „To se občas stává. Ale osmadvacet prvodárců jsem tu už dlouho neměl,“ pochválil studenty lékař hematologického a transfúzního oddělení Pavel Jajtner.

„Právě mladí lidé jsou skupinou, která mezi dárci poněkud chybí,“ dodal. Studenti vzali dárcovství krve zcela vážně. „Půjdeme i příště. Je to dobrý pocit, když někomu pomůžete,“ shodla se čtveřice studentů sedící již nad svačinou.