Petice, pochod a informační stany. To jsou poslední argumenty, které položí na stůl krumlovští stoupenci zachování Slovanské epopeje na tamním zámku. Příští čtvrtek chtějí přesvědčit pražské zastupitele, aby zrušili připravené stěhování patnácti zbývajících pláten. Do metropole vyrazí pěšky štafetovým pochodem z Krumlova v pátek dopoledne.

„Už od počátku těchto sporů se snažíme poukázat na značnou dávku arogance a nespravedlnosti ve sporu o Slovanskou epopej. Naším cílem je to, aby Praha dostála přání Alfonse Muchy a postavila pro jeho dílo odpovídající budovu. Bojíme se toho, že za nynější situace plátna skončí v depozitářích a následně je pražští pohlaváři s vidinou zisku rozpůjčují po celém světě,“ naznačil motivaci pochodujících jeden ze spoluorganizátorů akce Adam Škarka, který zastupuje studenty krumlovského gymnázia.

Narážel tím na skutečnosti, že představitelé hlavního města nemají konkrétní plán, kam plátna trvale umístit. Prozatím mluví jen o zhruba dvouleté výstavě ve Velké dvoraně Veletržního paláce.

Na nádraží

V Praze se mezitím představili původci posledního z nápadů, kam Muchův cyklus umístit. K autorství myšlenky instalovat plátna v historické budově Hlavního nádraží se přihlásili zástupci Informačního institutu.

„Slovanská epopej jistě pozvedne kulturu cestování a Praha se tak zařadí po bok ostatních měst, jako je Řím či Lucern, které se nebojí na svých nádražích nabízet kulturní zážitky. Když mohl být Caravaggio prezentován na hlavním nádraží v Římě, může Alfonz Mucha ozdobit Hlavní nádraží Praha,“ sdělila spoluzakladatelka institutu Michaela Cibulková.

Podle prohlášení se k myšlence ve společném memorandu přihlásili České dráhy a developer, který Hlavní nádraží opravuje a bude je mít třicet let v nájmu.

Návrh pobouřil v minulých dnech krumlovského starostu Tomáše Třetinu, jemně se od něj distancoval i pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký.

Půjde i starosta

Krumlovský starosta Tomáš Třetina naopak ocenil chystaný pochod a ohlásil, že se k němu připojí on i další představitelé města.

„Diskutovali jsme o možnostech dalšího postupu, z debaty vzešel tenhle nápad, který se mi líbí. Pochodu se zúčastním už v pátek, příští čtvrtek budu v Praze také. Věřím, že naše argumenty a iniciativa pražské zastupitele přesvědčí,“ uvedl starosta.

Pochod na Prahu organizátoři pojmou jako štafetu. „Účastníci si budou mezi sebou předávat petici za zachování Epopeje v Krumlově. Celkem za šest dnů urazíme tři sta deset kilometrů, jednotlivé úseky měří od čtyř do patnácti kilometrů,“ uvedl koordinátor akce Vladimír Kuchař.

Další propagaci chystají organizátoři po trase. „Ve větších městech, například Třebíči, Jihlavě, Pelhřimově, Vlašimi a Benešově, postavíme informační stany. Lidé se tam mohou o celé věci dozvědět víc a připojit případně svůj podpis pod petici,“ informoval Kuchař.