Odmítnutí žádosti správci norských fondů vrátilo úvahy o budoucnosti zámku prakticky na začátek. Starosta o tom v pondělí informoval zastupitele. „Současně jsem je požádal, aby nyní všichni uvažovali, jak dál postupovat, s tím, že o tom budeme diskutovat na pracovní schůzce v novém roce," sdělil starosta Třetina.

Informace nutné pro pozdější rozhodování zamýšlí starosta získávat při sérii jednání v Praze. „Domlouvám si schůzku s vlastníkem zámku, společností Incheba, abychom se domluvili na dalším postupu. Už proto, že návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě pozbývá platnosti, protože jej Incheba dosud nepodepsala a platit měl do konce roku. Bude mě zajímat, jaké plány má nové vedení magistrátu se Slovanskou epopejí. A velmi důležité bude i jednání s Medou Mládkovou o tom, jakou výstavu připravíme na příští sezonu," sdělil starosta.

Sociálnědemokratická radní Irena Kočí připomněla, že o případné koupi zámku by měli lidé rozhodnout v referendu. „Nejprve ale musíme získat informace, abychom je mohli lidem předložit, proto nyní starosta vede mnoho jednání. Než nějaké rozhodnutí padne, měli bychom se, v dohodě s Inchebou, starat o to, aby zámek žil a konaly se tam zajímavé akce. Pokud jde o případnou koupi, v programu jsme měli referendum, vzhledem k zátěži, kterou to na dvě nebo tři generace bude pro město a jeho rozpočet znamenat," podotkla radní.

Právě výdaje, které by město se správou a opravami zámku mělo, leží v hlavě zastupiteli Pavlu Procházkovi (Svobodní). „I proto jsem nehlasoval pro smlouvy s Inchebou a podobně. Řešení, upřímně řečeno, nevidím. Jednou zámek městu patřit bude, otázka je jen kdy a v jakém stavu. V každém případě to pro město bude znamenat výdaje, které bychom mohli použít jinde, na potřebnější věci. Pro koupi tedy nejsem," uvažoval Procházka.

Město díky dotacím již opravilo Rytířský sál, někdejší kapli a další prostory.

Opravené a pro výstavní účely jsou tak připravené nejen prostory, které hostily Epopej, ale také další sály. „V podstatě už dnes máme hotový celý jeden prohlídkový okruh," uvedl starosta Třetina.

Poté, co pražští galeristé odvezli Muchův cyklus, který nyní vystavují v pronajaté Velké dvoraně Veletržního paláce, Krumlovští na zámku pořádají sezonní výstavy moderního umění. Po expozicích ze sbírek Moravské galerie a prezentaci obrazů Vladimíra Franze nyní chystají další expozici ve spolupráci s galeristkou a sběratelkou moderního umění Medou Mládkovou. Majitelem zámku však stále zůstává veletržní společnost Incheba.