Veterináři ve svých ordinacích zatím ošetřují běžné nemoci. „Občas se vyskytnou záněty horních cest dýchacích, ale jinak se setkáváme spíše s běžnými nevolnostmi či průjmy. Majitelé by v každém případě měli dbát na to, aby měla venkovní zvířata zateplenou boudu a domácí zvířata zvyklá na teplo by měli venčit v oblečcích,“ uvedla břeclavská veterinářka Martina Mikulková.

Jak dodala, pro zdraví domácích miláčků je nyní také důležitá kvalitní strava. Na mrazy musí myslet i domácí chovatelé papoušků a jiných exotických ptáků. „Rozhodně by neměli být u oken, když se větrá, pokud je to možné, je lepší přenést klec do jiné místnosti a teprve pak vyvětrat,“ poukázala veterinářka.

Napilno mají v těchto dnech i ošetřovatelé v hodonínské Zoo. „Do některých stájí přidáváme raději přímotopy, zvyšujeme také výkon kotlů, pečlivě musíme sledovat například teplotu v pavilonu akvárií, “ popsala práci v ledových dnech zooložka Lenka Hrivňáková.

Zima a mráz. Ilustrační foto.
Jižní Moravu sužují třeskuté mrazy. Strážníci bdí nad bezdomovci

Schovaní ve svém pavilonu zůstávají například šimpanzi, jen občas na sluníčko vyběhnou antilopy. „Do stáje se vždycky mohou schovat třeba velbloudi, ale ti v těchto dnech zůstávají většinou venku. Naproti tomu jako jedni z mála si zimu užívají ussurijští tygři. Mláďata skotačí ve výběhu, bruslí na ledu, jim totiž zima vůbec nevadí,“ usmála se zooložka.

Ve svých vnitřních ubikacích se kvůli mrazu schovávají také papoušci a další exotičtí ptáci.

Ošetřovatelé zatím nemohou návštěvníkům ukázat ani mláďata vlka hřivnatého. „Už jsme je chtěli pomalu začít na poledne vypouštět a otužovat, kvůli mrazům musíme ještě vyčkat,“ dodala zooložka.

Teplé ustájení potřebují v mrazivých dnech i koně, kteří většinu roku tráví venku. „Přes zimu potřebují koně ustájení víc. Aby nepromrzli, dostávají speciální deky. A v těchto dnech jimi kvůli silnému mrazu berou zavděk i ti, kteří je běžně nepotřebují. Zima je totiž i jim,“ přiblížila své zkušenosti Zuzna Táborská ze Znojemska.

Ilustrační foto.
Pejskaře ve Znojmě straší travič. Jedním případem se zabývá i policie