Sociální demokraté mají v rukou jedenáct mandátů a vedle sebe komunisty, přirozeného spojence se čtyřmi židlemi. K většině a pokračování vlády ve městě jim tak teoreticky schází jediný hlas. „Všechno je otevřené, potenciálních partnerů a jednotlivců je mnoho. Jednání s nimi zahájíme v úterý, přes víkend jsme vyčkávali," řekl předseda znojemských sociálních demokratů Jan Grois. Naznačil současně, že sociální demokraté budou jednat nejen s jednotlivými stranami. „V různých uskupeních mohou být jednotlivci, kteří by se s námi rádi sešli. Vše bude záležet na situaci. Nečekám ale, že by povolební jednání jako taková trvala velmi dlouho," dodal Grois.

Na výsledky jednání sociálních demokratů čekají komunisté. Jejich lídr ale svým potenciálním spojencům poněkud zúžil vyjednávací prostor. „Mám jen čtyři mandáty, musíme čekat, až se dohodnou ti větší. Budeme ale preferovat přímou a otevřenou spolupráci, tedy alespoň zastoupení v radě. V minulém období jsme byli jakési plus jedna a to se příliš neosvědčilo," sdělil Krátký.

Mezitím pokračují jednání o takzvané pětikoalici, tedy širokém spojenectví všech nekomunistických stran proti vítězi voleb. „Jednání v rámci pětikoalice pokračují a jsou velmi složitá. Víc budeme vědět během první poloviny týdne," řekl lídr lidovců Pavel Jajtner. Podobně mluvil lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl. „Je snaha uvést tuto koalici v život, všichni si současně uvědomují, jak křehké takové spojenectví je a jak musí být propojeno zárukami, že na strategických tématech bude panovat shoda," uvedl ke komplikovanosti jednání Kacetl.

Lídr Změny Jiří Ludvík pětistranná povolební jednání označil za velmi zajímavá. A vrátil se k nejnižší novodobé účasti ve Znojmě. „To je můj nejsilnější dojem z voleb a velká porážka všech deseti kandidujících stran," poznamenal Ludvík.

Představitelé ANO a ODS zatím pouze potvrzují, že vedou různá jednání. „Něco se rýsuje, ale vzhledem k výsledku voleb jsou jednání velmi komplikovaná," řekla jednička ANO Olga Štefaniková. Lídr modrých Petr Nezveda zopakoval, že preferuje nekomunistickou koalici. „Máme tři mandáty, nejsme ti, kdo by měli tvrdit muziku. Běží různá jednání i ta pětikoaliční. Je to diskuse, která bude zřejmě trvat ještě nějakou dobu," uvažoval Nezveda.

Znojemský politolog Jaromír Příkazský jsou výsledky jednání zatím nepředvídatelné. „Po pětadvaceti letech a všech koalicích, které Znojmo zažilo, se dá čekat prakticky cokoliv, nepřekvapila by ani nějaká nepravděpodobná varianta, " upozornil politolog.

Několik variant jak proměnit své vysoké vítězství v pokračování vlády ve městě má podle něj sociální demokracie. „Bude záležet na tom, jak aktéři překonají vyhrocenou předvolební kampaň mezi hnutím ANO a sociální demokracií, mohou například postavit koalici na vládním půdorysu, tedy ČSSD, ANO a KDU. Možná je také varianta s KSČM a někým dalším," uvažoval politolog.

Nejisté vyhlídky připisoval Příkazský případné pětikoalici. „Pokud se aktéři povznesou nad osobní spory z minulosti může jistě vzniknout. Na druhé straně, partnerů je v ní mnoho a pokud mám pochybnosti, tak ne ani tak ohledně jejího vzniku, ale její trvanlivosti po celé volební období," uvažoval Příkazský.

Vyloučená nejsou podle ani řešení mimo půdorys zúčastněných stran a sdružení. „Při pohledu na kandidátky vidím v různých uskupeních jednotlivce, kteří nejsou zcela stranicky a ideově ukotvení. To může vést k vytváření většin mimo standardní shodu stran účastných v zastupitelstvu, " poukázal Příkazský.