Tah na Brno

Nejvýznamnější dvě uzavírky potrápí ještě několik měsíců řidiče mířící ze Znojma po hlavních tazích na Brno i na Jihlavu. V prvních květnových dnech začali státní silničáři s výstavbou kruhové křižovatky na silnici I/53 spojující Bantice s Hodonicemi. Úplná uzavírka křižovatky a její přestavba potrvá dva měsíce.

„Staveniště jsme předali stavebním firmám začátkem května,“ potvrdila Deníku Lucie Trubelíková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic. Po dokončení stavby otevřou silničáři i celý sedmikilometrový úsek od Znojma po Lechovice, který je v rekonstrukci víc jak rok. Hotovo by mělo být na konci června či začátkem července.

Tah na Jihlavu

Do konce letních prázdnin potrvají omezení a střídavé úplné uzavírky ve směru na Jihlavu kvůli rekonstrukci silnice I/38 mezi Pavlicemi a Grešlovým Mýtem.

Práce potrvají do půlky srpna. Silničáři je ale rozdělí do šesti etap, v nichž budou měnit i objízdné trasy a omezení. První plná uzavírka skončila 23. dubna, nyní budou nějaký čas jezdit místem řidiči kyvadlově.

Stavby, opravy a uzavírky silnic prvních tříd.Stavby, opravy a uzavírky silnic prvních tříd.Zdroj: Se souhlasem dopravniinfo.cz

V červnu má na trase začít i rekonstrukce křižovatky u Blížkovic, stát bude zhruba dvacet milionů korun. V souvislosti s omezeným průjezdem Pavlicemi tak může nastat problém kvůli zvýšenému počtu aut jedoucích do Chorvatska.

„Křižovatku rozšíří nájezdové a výjezdové pruhy, bude to bezpečnější,“ uvedla starostka obce Šárka Ježková. Úpravy by se měla na podzim dočkat i křižovatka na sousední Zvěrkovice.

Silnice druhých a třetích tříd

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje má v plánu letos uskutečnit celkem pětačtyřicet staveb, osm z nich právě na Znojemsku.

„Když najdeme nějaké prostředky navíc, dáváme je do silnic, protože doháníme historický dluh. Do krajských cest tak letos míří 1,4 miliardy,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich. Většinu peněz na opravy zaplatí dotace.

Opravy v okolí:

Opravy a uzavírky na Blanensku
Opravy a uzavírky na Brněnsku
Opravy a uzavírky na Hodonínsku 
Opravy a uzavírky na Břeclavsku 
Opravy a uzavírky na Vyškovsku

Na Znojemsku čeká opravu most v Tulešicích, Břežanech či Trstěnicích. Oprava silnice druhé třídy se chystá z Hlubokých Mašůvek do Přímětic a na průtahu Višňové.

Opravovat se má i křižovatka spojující Hostěradice s Mackovicemi přes silnici I/53.

Centra obcí a měst

Ještě pět měsíců potrápí řidiče úplná uzavírka přímo v centru Znojma. Neprojedou Dolní Českou a Kollárovou ulicí v úseku od Masarykova náměstí po dům číslo 27 na Kollárově. Důvodem je rekonstrukce povrchu komunikace a s ní spojená skládka materiálu a pohyb techniky. Rekonstrukce zahrnuje opravu silnice, chodníků i vybudování nového veřejného osvětlení.

Plánované stavby a opravy silnic druhých a třetích tříd.Plánované stavby a opravy silnic druhých a třetích tříd.Zdroj: Se souhlasem SÚS JmK

Hotovo by mělo být na začátku září. „Kvůli rekonstrukci je omezené i parkování při pravé straně Masarykova náměstí ve směru dolů, a to kvůli projíždějícím vozidlům stavby. Pro bydlící v centru je zajištěno několik parkovacích míst na náměstí Republiky před vodojemem. Majitelé aut s trvalým bydlištěm na Kollárově mohou bezplatně parkovat také na jinak placeném parkovišti v ulici Tovární,“ doporučil Pavel Kovařík, mluvčí znojemské radnice.

Pokládání asfaltu na rekonstruované silnici I/53 u Znojma.
Řidiči se nadechnou jen chvíli. Blíží se další úpravy I/53 mezi Znojmem a Brnem

Koncem dubna by měla skončit úplná uzavírka Luční ulice v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde od poloviny února probíhá stavba kanalizace.

V Moravském Krumlově neprojedou řidiči Školní ulicí ještě do konce srpna. Od začátku dubna tam probíhá rekonstrukce vozovky, objížďka vede přes náměstí T. G. Masaryka a Růžovou ulici.

Opravy, stavby, uzavírky 2023:

I/53 – Znojmo – Lechovice

I/38 – Pavlice – Grešlové Mýto

II/361 Jevišovice, most 361-008

III/39914 Tulešice, most 39914-3

II/361 Hluboké Mašůvky – Přímětice

II/400 Višňové průtah

II/398 Trstěnice, most 398-002

II/397 Hostěradice – Mackovice, křižovatka I/53

III/3972 Břežany, most 3972-2

III/39819 Šafov – do 25.4.2023

Zdroj: ŘSD a SÚS JmK