Do všech možných Dobšic, které se nachází v republice i Polsku, posílá pocestné dřevěná hlava Napoleona z Dobšic na Znojemsku. Před více než dvěma sty lety právě tady svedl slavný císař Bonaparte bitvu s rakouskou armádou.

Do proslulých vinařských regionů ve světě ukazuje zase cestu rozcestník ve vinařských uličkách Šatově. Městys je významnou vinařskou obcí a je také zakládajícím členem Dobrovolného svazku znojemských vinařských obcí Daníž.

V jeho lokalitách najdete viniční tratě zvané Peklo, U bunkru či Skalky. Pokud se návštěvníci tamních sklepů rozpijí mohou se ale podle směrovek vydat i například do francouzské oblasti Champagne, italského Toskánska ale také vykročit do skoro šestnáct tisíc kilometrů vzdálené Austrálie, vinařské oblasti Yarra Valley.

Rotunda z poloviny jedenáctého století. To je nejvýznamnější nález archeologů v kostele sv. Hippolyta na Hradišti ve Znojmě. Svými rozměry ji nepředčí žádná rotunda na Moravě ani v republice.
VIDEO: Objev tisíciletí ve Znojmě, vzácná rotunda zaplňuje mezeru v dějinách

Jak daleko to mají lidé do Stockholmu, Berlína, Vídně či Bratislavy zase rychle zjistí na náměstí v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Rozcestník je zpestřením našeho náměstí, stejně jako je tam sloup s počtem obyvatel, čtyřlístek pro štěstí či rozevřená kniha s důležitými daty,“ uvedla pro Deník Rovnost starostka města Eliška Volná.

Za pestrobarevné ukazatele zaplatilo město pětadvacet tisíc korun. „Chceme podporovat cestovní ruch a vytvářet zajímavosti nejen pro místní občany, ale také pro návštěvníky města. To se projeví v tržbách u místních podnikatelů,“ dodala Volná.

Vtipné ukazatele návštěvníky baví, to potvrdil i Jan Koubek, který do města zavítal. „Ne, že bych se podle toho řídil, ale je to zajímavý orientační bod. Nemusí být všechno vážné,“ ocenil muž.