Po sérii změn šéfů a bezvýsledných výběrových řízení převzali vedení městských kulturních organizací ve Znojmě a Moravském Krumlově zástupci radnic. Mluvili o dočasném řešení, práce jim však nejspíš zůstane na delší dobu.

„Byla to tehdy sice z nouze ctnost, protože opakované výběrové řízení nepřineslo žádný výsledek, ale máme se zvoleným řešením dobré zkušenosti,“ hodnotil po necelém roce starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Ředitele kulturního střediska tam radní hledali dvakrát, poprvé se neshodli na jménu nejlepšího uchazeče, podruhé jediný zájemce svou přihlášku stáhl.
Ve Znojmě vedl v prvním pololetí loňského roku Znojemskou Besedu starosta Petr Nezveda. Od července radní pověřili řízením svého kolegu Otu Maška. „ Další změny v dohledné době neplánujeme. Pokaždé znamenají pro organizaci jistou zátěž a ty základní jsme na Besedě už udělali,“ uvedl Nezveda.

Úkoly zaměřené na servis v oblasti kultury a cestovního ruchu Beseda podle něj plní. „V mnohém šlo o ujasnění kompetencí. Ty jsme na Besedu přesunuli a výsledky jsou vidět,“ dodal starosta a odkázal na loňské vinobraní, adventní trhy či přípravu letošní prezentace města na Regiontouru.
Krumlovský místostarosta Tomáš Třetina přijal pověření jako výzvu a možnost změnit to, co se mu před dvěma lety na tehdejší práci kulturního střediska nelíbilo. „Netvrdím, že pracovalo špatně, ale měli jsme nápady na vylepšení a ty nyní mohu uvádět v život. Tradiční akce zachováváme, doplňujeme k nim ovšem další a více se zaměřujeme i na propagaci města,“ uvedl Třetina.

Novinky v kalendáři

Do krumlovského kulturního kalendáře tak letos chce doplnit další novinky. „Vycházíme vstříc zájmu o folk a country, měli jsme tu Druhou trávu, přijede Karel Plíhal a na podzim Wabi Daněk. Pro mladé publikum na léto chystáme koncerty kapel Vypsaná fixa a Horkýže slýže. Novinkou v programu klasické hudby bude koncert znojemského hudebního festivalu v expozici Slovanské epopeje,“ vypočítal novinky Třetina.

Hodnocení své práce nechává na návštěvnících akcí a krumlovské veřejnosti. „Na ní je, aby posoudila, zda se činnost kulturního střediska zlepšila nebo zhoršila. Snažíme se naplnit naše představy v mezích možností daných financemi a velikostí města,“ dodal Třetina.

Současný systém bude podle jeho odhadu fungovat nejméně rok. „K tomu, abychom se mohli pustit do přípravy dlouhodobějších organizačních schémat, musíme vědět, zda a jak se kraj postaví ke své odpovědnosti zřizovatele základních uměleckých škol a domů dětí a mládeže,“ upozornil Třetina.

I znojemský radní Mašek nechává hodnocení na ostatních. Podotkl, že práci na Besedě se věnuje plně. „Firmu řídí zeť a dcera, to bylo první, co jsem po jmenování udělal. Na Besedu chodím ráno, vracím se večer. Pokud jde o výsledky, to nechávám na ostatních,“ řekl Mašek.

Větší spolupráce

V letošním roce se šéf Besedy chce dál zaměřit na koordinaci aktivit různých organizátorů a rozšíření spolupráce s podnikateli. „Postupně se nám daří, aby například výtvarné výstavy nezačínaly vždy ve stejný den. Víc se domlouváme. Vydali jsme nový kulturní kalendář. K jeho tvorbě jsme přizvali všechny pořadatele,“ uvedl Mašek.

Pro letošní rok slibuje zajímavější velikonoční trhy, novinku v podobě představení partnerských měst, včetně jejich gastronomie v rámci majálesu a další akce.