Personální změny, představitelé města řediteli kulturních středisek a nakonec i trestní oznámení. Městské kulturní organizace ve Znojmě a Moravském Krumlově za sebou mají rušný počátek roku a další měsíce změn je ještě čekají.

Už druhé kolo výběrového řízení na šéfa městského kulturního střediska uzavřeli radní v Moravském Krumlově.

„Přišla jediná přihláška a z jednoho uchazeče se vybírat nedá. Třetí kolo jsme už vyhlašovat nemohli, to by byl Kocourkov,“ řekl starosta Krumlova Jaroslav Mokrý. Radní pověřili řízením střediska místostarostu Tomáše Třetinu. „Není to nakonec nic úplně nového, ve Znojmě to udělali podobně,“ podotkl Mokrý.

Znojemskou Besedu vede od ledna starosta města Petr Nezveda. Radní ho pověřili řízením poté, co je nepřesvědčily koncepce žádného z uchazečů o funkci, z níž měsíc předtím odvolali tehdejší ředitelku Martinu Špačkovou.

Ta nedávno podala trestní oznámení na představitele města, protože se cítí poškozena zejména výroky starosty Nezvedy. Starosta její odvolání v místních médiích komentoval. Kritizoval zejména pomalé zavádění změn, které slibovala do činnosti Besedy přinést. „Tyto výroky mě poškodily, nálepka nevýkonnosti a nekompetentnosti se mnou jde dál,“ řekla Špačková. Její právní zástupce požádal znojemské státní zastupitelství, aby prověřilo, zda se představitelé města nedopustili pomluvy, zneužití pravomoci či jiného trestného činu.

„Paní Špačková má na podání trestního oznámení právo. Já si za všemi svými výroky stojím,“ reagoval starosta Nezveda. Potvrdil, že se na radnici opakovaně obrátil právník bývalé ředitelky. „Nevyrozuměli jsme z nich, co jí vadilo a co bychom měli uvádět na pravou míru,“ podotkl Nezveda. Starosta do Besedy přišel s cílem personálně a ekonomicky tuto organizaci stabilizovat. Nyní rozhodl o odchodu dosavadní hlavní účetní a vedoucího oddělení kultury. „Tyto dvě pozice nebudeme nadále obsazovat, po analýze jsem dospěl k závěru, že jsou vzhledem k velikosti organizace nadbytečné a třístupňové řízení je proto neefektivní,“ uvedl Nezveda. Jeho předchůdkyně změnu hodnotí hůř. „Byli to lidé na svém místě. Neznám sice přesné okolnosti, ale zdá se mi, že s takovou Beseda přestane plnit své funkce,“ usoudila Špačková.

Starosta to odmítá. „Mým cílem je efektivní, pružná organizace města v oblasti kultury a cestovního ruchu. Předpokládám, že asi do poloviny roku vypíšeme nové výběrové řízení na budoucího ředitele, který by stabilizovanou Besedu vedl dál,“ doplnil starosta.

S podobnými úkoly poslali do tamního kulturního střediska krumlovští radní místostarostu Třetinu. „Očekávám, že je to úkol nejméně na půl roku. Musíme se důkladně zamyslet nad tím, jak v Krumlově rozhýbat kulturní život. Mezi mé bezprostřední úkoly bude patřit zajištění akcí v připraveném kulturním kalendáři, zajištění letošní sezony pro Slovanskou epopeje a chodu galerie, muzea a knihovny,“ vypočítal Třetina. Oba noví šéfové brzy představí nové projekty pro své organizace.