„Letos se nám podařilo získat šest milionů ze státního zemědělského fondu. Tři miliony zaplatíme z obecní kasy, je to pro nás téměř dvouletý rozpočet. Naštěstí jsme prodali lesy Národnímu parku Podyjí, takže máme nějakou finanční rezervu," vysvětlil starosta Podmolí Josef Frélich.
Jejich kulturní dům z roku 1974 je v téměř havarijním stavu. S přestavbou začnou v Podmolí na jaře příštího roku.
O poznání méně štěstí mají v Těšeticích či Starém Petříně. Více než patnáct let hyzdí náves v Těšeticích hrubá stavba budoucího kulturního stánku, který před lety začali stavět na místě vyhořelého kulturního domu s kinokavárnou.
Mít opět svůj fungující kulturní dům vyjádřili Těšetičtí poměrně jasně v anketě loni na jaře. Více než polovina lidí se vyjádřila pro jeho dostavbu. „Stále platí smlouva o dílo z roku 1995 se stavební firmou Renov. S tou se nyní dohodneme o ukončení smluvního vztahu a vyhlásíme výběrové řízení. Vše budeme řešit krok po kroku, včetně otázky financování. Součástí projektu je i devět malometrážních bytů, jejichž nájemné by zčásti pokrylo úvěr, který by na sebe obec musela vzít," vysvětlil starosta Těšetic Zdeněk Nekula.
Ve Starém Petříně zase nově zrekonstruovaný kulturní dům lehl popelem v zimě loňského roku. Škoda se vyšplhala k jednomu milionu korun a pachatele policie nedopadla. Zastupitelé se rozhodli, že vyhořelou ruinu zrekonstruují. „Je to jediné místo v obci, kde se dá scházet a kde se koná většina místních akcí. Chceme kulturní dům postavit znovu," řekla před časem starostka Petřína Jana Kovářová.
Řada obcí svůj stánek kultury nemá a útočiště pro plesy, divadelní představení či koncerty poskytují sokolovny či restaurace. V Moravském Krumlově dokonce koncertují v kostele. „Čekáme na uskutečnění plánované rekonstrukce kinosálu, kterou získáme i divadelní sál," řekl ředitel tamního kulturního střediska Bořivoj Švéda.