O neplatnosti kupní smlouvy rozhodl v pondělí znojemský okresní soud. Dal tak za pravdu právním zástupcům města.
„Jednání soudu bylo v naší věci poměrně rychlé a my jsme za to rádi. Teď ještě musíme počkat, jestli se firma do patnácti dnů neodvolá a pak i na samotný přepis nemovitosti na katastru. To může trvat dva až tři měsíce. Pak bychom měli být opět vlastníky zámku a budeme s ním moci opět nakládat,“ shrnul starosta Hrušovan nad Jevišovkou Miroslav Miloš.

„Žaloba byla důvodná, a proto určuji za vlastníka objektu obec Hrušovany nad Jevišovkou,“ potvrdila v rozsudku soudkyně Lenka Krčálová.
Zástupci firmy Orguloso, kterou vlastní švýcarská společnost Chrico AG, se soudního jednání nezúčastnili. Znojemskému deníku Rovnost se ani za celou dobu kauzy nepodařilo jejich zástupce zkontaktovat. Společnost byla navíc do obchodního rejstříku zapsána jen asi dva měsíce před samotným nákupem nemovitosti v Hrušovanech.

Soud dal svým verdiktem jednoznačně za pravdu žalobě Hrušovan nad Jevišovkou na neplatnost prodejní smlouvy. Tu tehdejší představitelé města podepsali jen den před komunálními volbami. Smlouva zněla na dva a půl milionu korun, městská kasa z nich však do včerejšího dne nedostala ani korunu.

Podpis smlouvy jen den před koncem mandátu tehdejšího zastupitelstva již tenkrát kritizovala opozice. Věc rovněž prošetřuje protikorupční policie.
„Město oficiálně žádný podnět na policii nepodávalo. Je ale pravda, že u mě kriminalisté z protikorupční policie byli. Kdo jim dal podnět, to nevím,“ dodal Miloš.

Podle tehdejšího vedení města ovšem prodej zámku spěchal. „Se zájemcem jsme jednali od jara. Představil nám svůj záměr, dodal některé podklady. Tlačil ho čas, protože pracuje na větším projektu, kterého má být hrušovanský zámek součástí. Kdybychom nereagovali včas, šel by jinam,“ vysvětloval v říjnu loňského roku zařazení prodeje na pořad úplně poslední schůze končícího zastupitelstva tehdejší místostarosta Josef Cízler.

Co bude se zámkem dál, není v tuto chvíli jasné. „Celou věc bude muset znovu prodiskutovat zastupitelstvo. Je možné, že se otážeme i obyvatel města na jejich názor v anketě. Je ale pravděpodobné, že budeme zámek dále nabízet k prodeji,“ dodal Miloš.

V podobné situaci je nyní i zámek v Miroslavi. Poté, co s ním vzdal své plány brněnský architekt Zdeněk Fránek, rozhodli zastupitelé o vyhlášení místního referenda. To by mělo zjistit, zda se obyvatelé Miroslavi kloní spíše k prodeji historické nemovitosti, nebo k jejím opravám v režii města. Referendum se má uskutečnit příští rok.