Šumící hovory najednou přeruší rytmické bubnování. „Slyšte slyšte, přichází k vám posel,“ oznamuje zvučně kupec a důstojným krokem přichází k podiu, aby zahájil tradiční trh. „Na vědomost se dává, že Šatov byl znovu prohlášen městysem, se všemi právy a výsadami k tomu náležejícími,“ zahajuje svou řeč.

Trhovce současně varuje, aby prodávali poctivě. „Nikdo z trhovců nesmí ani klamat ani šidit, ani pomluvy šířit, jinak budou, ať muž či žena, na pranýř přivázáni a ponecháni na hanbě vystaveni až do konce trhu toho dne,“ nařizuje kupec.

Lidé se rozchází ke stánkům, na poctivost prodeje si přitom nikdo nestěžuje. Po chvíli je vidět, že snad nejvíc zákazníků má buď žízeň, nebo chuť na sladké. Zdá se alespoň, že největší fronta je u jednoho z výčepů, a také u stánku s rozmanitými sladkostmi. „Jezdíme sem pravidelně, protože je to příjemná akce. Na šatovské trhy pečeme tak týden dopředu. Lidé kupují celou naši nabídku, zjevně mají chuť na sladké,“ pochvaluje si Žaneta Bloudíčková z Blížkovic a spěchá obsloužit dalšího zákazníka.

O kousek dál má své ruční výrobky vystavené Klára Steffelová ze Znojma. „Většinou si šiju doma do šuplíku, na trhy jezdím jednou dvakrát do roka, dvakrát jsem byla taky na znojemském Garage Designu. Šatovský trh je příjemný, proto jsem tu také už podruhé,“ usmívá se Steffelová.

Mezi stánky se prochází šatovský rodák Petr Hlucháň. „Přijel jsem se podívat domů a přitom zašel i na trh. Vidím, že je tu hodně lidí i odjinud, je to docela milá akce,“ říká Hlucháň.

Zákazníků projdou kolem stánků stovky. „Bývá jich až pět set. Stánkařů jezdí kolem dvaceti, začínali jsme s místními, postupně se přidali další z celého regionu,“ vypočítává organizátorka trhu Anna Sovová.