Nižší průměrná mzda lidí plus vysoká nezaměstnanost rovná se velmi nízká kupní síla obyvatel. Tak by se dala zjednodušeně matematicky charakterizovat situace, kterou zmapovali odborníci na Znojemsku. Zjistili, že region kolem druhého největšího města jižní Moravy je po Karviné, Hodonínu a Bruntálu čtvrtým nejslabším v zemi, pokud se kupní síly obyvatel týká.

„Mezi deseti okresy s nejvyšším indexem kupní síly se umístil jen jeden z Moravy, a to Brno-město na šesté pozici. Naproti tomu mezi desítkou těch s nejnižší kupní silou jich na Moravě leží devět. Na chvostu pomyslného žebříčku figurují okresy Bruntál, Hodonín, Karviná, Znojmo a Šumperk,“ zveřejnila své závěry společnost Incoma GfK.

Znojmo se v oblasti kupní síly propadá i mezi městy nad deset tisíc obyvatel. „Pokud se týká kupní síly na obyvatele, tak Znojmo je na sedmadevadesátém místě z celkového počtu sto dvaatřiceti měst,“ doplnil projektový manažer společnosti Šimon Dvorský.

Podle serveru E15 se stále prohlubují regionální rozdíly v koupěschopnosti obyvatel České republiky. Bohatší regiony zvyšují svůj náskok před ekonomicky slabšími. Lépe si přitom z pohledu kupní síly vede západní část Čech, východ naopak zaostává. Nejvyšší koupěschopnost vykazuje Praha, která republikový průměr převyšuje o zhruba třetinu. Znojemsko se umístilo v pomyslné tabulce na čtvrtém místě od konce s necelými sedmaosmdesáti procenty průměru.

Odborníci upozorňují, že Znojemsko sice patří mezi oblasti s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi a jsou tu i nižší průměrné mzdy, lidé ale v poslední době více šetří. „Lidé na Znojemsku skutečně více spoří. Nahrávají tomu i vyšší sazby u termínovaných vkladů. Obyvatelé jsou rozumnější a neutrácí za kdejaký nesmysl. Domnívám se, že hodně Znojmáků také šetří na byty, které si plánují od města koupit. Pokud vím, tak více lidí si bere hypotéky na nákup nemovitostí,“ naznačil šéf znojemské pobočky Volksbank Kamil Čech.

Kupní sílu lidí ovlivňuje i nezaměstnanost. Ta je na Znojemsku trvale jedna z nejvyšších v zemi. V rámci kraje má region po Hodonínsku nejvíce lidí bez práce. Říjnová statistika uvádí v regionu vína 10,70 % nezaměstnaných. To je prakticky stejné číslo jako ve stejném měsíci vloni, kdy bylo lidí bez práce 10,68 %. „Počasí přeje sezonním pracím. Už jich ale pomalu ubývá, proto mírně narůstá počet nezaměstnaných. Je méně práce v pohostinství, zavírají se zahrádky u hospod a ubylo práce v zemědělství,“ vypočítal ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Lidé na Znojemsku také berou v průměru o dvanáct až třináct stokorun méně, než je celorepublikový průměr. „Statistiky ministerstva práce uvádějí pro Jihomoravský kraj průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře sto dvaatřicet korun na hodinu. To je asi dvaadvacet tisíc sedm set korun,“ informoval statistik znojemského úřadu práce František Hruška.