Slunné počasí a čistá voda. Ideální podmínky mají nyní lidé ke koupání v Brněnské přehradě. Oblíbené jsou především lokality Rakovec, Kozí horka a Sokolské koupaliště, kam míří v letních dnech davy lidí. Kvalita vody je tam podle hygieniků na nejnižším stupni, vhodná ke koupání.

Kvalita vody

* třetí stupeň; zhoršená jakost vody: vodní nádrž Výrovice (Znojemsko)
* druhý stupeň; voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi: rybník Suchý (Blanensko)
* první stupeň; voda vhodná ke koupání: Brněnská přehrada, horní nádrž Nových Mlýnů (Brněnsko), lom v Mikulově (Břeclavsko) a další

Oblíbené jsou také laguny na horní nádrži Nových Mlýnů v kempu Merkur v Pasohlávkách na Brněnsku. „Zájem lidí je zhruba stejný jako v předchozích letech. V pracovním týdnu je to patnáct set až dva tisíce denních návštěvníků, o víkendu dva až dva a půl tisíce lidí,“ přiblížil jednatel kempu Tomáš Ingr.

Problémy se špatnou vodou se Novým Mlýnům vyhýbají. „Pamatuji si, že jsme před několika lety měli zhoršenou kvalitu, ale až ve druhé polovině sezony,“ zmínil Ingr.

Právě díky slušné kvalitě vody a navíc bez chemických úprav vyhledává přírodní koupaliště například Vítězslav Hasík z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Také se mi líbí, že nejsou až tolik zahlcená lidmi, jako je to v případě koupališť a akvaparků,“ podotkl mladík.

Na druhý stupeň klesla kvalita vody zatím pouze v rybníku Suchý na Blanensku. Je vhodná ke koupání, ale má zhoršené vlastnosti. Ve vodě se nachází zvýšené množství sinic a chlorofylu. Dokonce na třetím stupni je kvalita vody ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku. Je tam vysoký chlorofyl i snížená průhlednost. „Na třetí stupeň by si měli dát pozor lidé s kožními problémy, ostatním stačí se po koupání osprchovat,“ sdělil už před časem Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice.

Srážky sinicím nevyhovují

Sinicím podle hygieniků svědčí především stagnující a teplá voda, nevyhovuje jim výrazně srážkové léto.

Zlepšení kvality vody v posledních letech si všímají ochránci přírody v lomu na Janičově vrchu v Mikulově na Břeclavsku. Druhým rokem tam přes léto může jen omezený počet koupajících. „Po regulaci je kvalita vody určitě lepší. Oproti předchozí sezoně máme průhlednost o něco horší, nicméně je to dané tím, že došlo ke spojení obou lagun. Z plytké části se dostává zákal i do hlubší,“ poznamenal vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Ke konci týdne se teploty v kraji přiblíží třiceti stupňům Celsia. „V pátek dosáhnou až na devětadvacet stupňů,“ sdělil Mojmír Martan z Českého hydrometeorologického ústavu.