Zatím vůbec neví, jak se k celé záležitosti postavit, například starosta Vedrovic na Moravskokrumlovsku Richard Janderka. „V našem muzeu máme zapůjčené archeologické exponáty z Moravského zemského muzea. Další předměty si sháníme sami, zatím žádné dary nepřijímáme," uvedl Janderka s tím, že o novele se dozvěděl až z médií.

Nyní se starosta Vedrovic chce obrátit na krajské úředníky s dotazem, jak postupovat. „Nyní vážně netuším, co s tím. Chystám se na setkání starostů s představiteli kraje, takže tam se poptám co a jak," dodal starosta.

Nad novelou zákona kroutí hlavou i starostka nedalekých Petrovic, kde vzniká nové muzeum z opravené doškové chalupy. Právě ji obec koupila a opravila, aby v ní představovala, jak se žilo na vesnici za časů našich prababiček. „My zatím muzeum nemáme zprovozněné. Vše, co jsme zatím nabyli, jsme získali již dříve. Lidé nám občas donesli starou žehličku, hmoždíře, žací stroj s tím, že říkali: buď si to vezměte, nebo to vyhoďte," řekla tamní starostka Irena Závišková.

Podle ní je novela šlápnutím vedle. „Nedokážu si představit, že bychom takto postupovali. Že bychom si nechali oceňovat kdejaký hrneček a pak za něj platili daň. Zákon obcházet nebudeme. V krajním případě nebudeme nic přijímat. Řešení vidím v novele zákona. Tak jak je to nyní postavené, je to na nic," zlobí se Závišková.

Momentálně bez větších starostí přijímá novelu zákona ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.

„My bychom za předměty ani neplatili, protože jsou to sbírky Jihomoravského kraje, který by případně platil. Když jsem celou věc konzultovala s finančním úřadem, dozvěděla jsem se, že pro nás se prakticky nic nemění a že do výkazu o dani z příjmu jen přibude další řádek," konstatovala Durajková s tím, že čeká na vyjádření zřizovatele, který se celou věcí zabývá.

Podstatně více starostí má ale například ředitel Oblastní charity Znojmo Evžen Adámek.

„Pro nás je to dost velká rána. Platit daň z darů je pro nás nepředstavitelné. Momentálně to řešíme na úrovni diecezní charity Brno," naznačil Adámek.

Také on se domnívá, že jde o krok špatným směrem. „Navíc budeme nově platit silniční daň, takže další zvýšení nákladů," řekl ředitel.

Znojemská charita dostává například oděvy, které pokud nerozdá potřebným ve Znojmě, vozí i do Brna.

„Množství odhadnout nedokážu, ale nedovedu si představit, že bychom i z tohoto měli platit daně. Nebo pro ilustraci: dostali jsme kdysi od jedné firmy lékárničky, které podle novely zákona nemohly být používané. Takže jsme si něco nechali a část odvezli do českých vesnic v Banátu, kde si z nich lidé vybrali, co potřebovali," doplnil Adámek.