Když mi nedáš řidičák, tak tě zastřelím. Takto se vloni domáhal řidičského průkazu cizinec na odboru dopravy znojemského městského úřadu. Muž si kromě výhrůžek také oficiálně stěžoval. Terčem jeho stížnosti byl zkušební komisař z praktické zkoušky na závěr autoškoly. To byla však výjimka z desítek stížností, které loni doputovaly na městské či obecní úřady na Znojemsku.

Počínání neúspěšného žadatele o řidičák popsala mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. „Obdrželi jsme stížnost cizince, který dělal zkoušku k získání řidičského oprávnění. Muž nesložil její praktickou část. Stěžoval si na to, že mu zkušební komisař neumožnil správný výhled pravým zpětným zrcátkem,“ uvedla Bártová.

Zástupci města věc prošetřili a stěžovateli odpověděli. „Správní orgán dospěl po prošetření, kterého se účastnila i úřednice krajského úřadu, k závěru, že stížnost není důvodná,“ sdělila mluvčí.

To zřejmě neúspěšného žadatele o řidičák velmi rozčílilo. Neváhal se proto vydat přímo za vedoucím odboru dopravy Pavlem Liškou a vyhrožoval mu smrtí.
„Hulákal na mne a řekl mi, že byl ve válce, že už nějaké lidi zabil a že zastřelí i mne, když mu nedám řidičák. O celém incidentu jsem informoval tajemníka úřadu. Policii jsem tento případ neoznámil, neměl bych totiž důkaz o vyhrožování,“ potvrdil chování stěžovatele Liška. Dodal, že agresivita lidí vůči úředníkům stále stoupá.

„Měl jsem už poškrábané auto i propíchnutou pneumatiku. Navíc to, co musí vydržet naše úřednice, to jim nezávidím. Nutno dodat, že vše zvládáme,“ podotkl Liška.

Silnice, dávky i fasáda

Lidé si loni stěžovali, aniž by vyhrožovali smrtí, na celém Znojemsku. Nelíbil se jim třeba stav silnic ve městě, systém přidělování sociálních dávek či nehezká fasáda objektu města.

„Napsal nám například muž, který upozorňoval na špatný stav budovy, ve které sídlí Městská zeleň. Tomuto pánovi jsme odpověděli a poděkovali za zájem o stav městského majetku. O tom, že budova není v dobrém stavebně technickém stavu víme. Máme však dlouhodobý záměr přestěhovat tuto příspěvkovou organizaci do nových prostor bývalého zařízení domovního fondu na Dobšické ulici,“ sdělila Bártová.

Úředníci řešili i petice. „Loni jsme evidovali čtyři petice. Dvě z nich se týkaly zamýšlené výstavby bioplynové stanice v Moravském Krumlově. Petice nakonec vedly až ke zrušení předběžného souhlasu města s využitím pozemků na výstavbu komunikace k bioplynové stanici, respektive neschválení prodeje pozemků v majetku města na stavbu areálu bioplynové stanice. A to přesto, že nabídnutá cena pozemků byla pro město více než výhodná,“ informoval tajemník Moravského Krumlova Pavel Vavřina.

Menší města mívají stížností méně. „Loni jsme řešili jen asi desítku stížností. Většinou šlo o sousedské spory, které jsme vyřešili vzájemnou domluvou,“ naznačil starosta Jevišovic Pavel Málek.