Historie tradičního šatovského kroje se vytratila spolu s vysídlením rakouského obyvatelstva. „O slavnostech pak nosila chasa už jen civilní oblečení. Později se, stejně jako všude tam, kde původní kroje vymizely, rozšířil kroj z Kyjovska,“ přiblížila starostka městyse Lenka Stupková.

S myšlenkou návratu k původním krojům si tamní pohrávali delší dobu. „Obrátili jsme se na etnologa Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiřího Mačudu. Ten při tvorbě kroje vycházel z dochovaných krojových součástí znojemského regionu i Dolního Rakouska v okolí Retzu. Vytvořil kroj západomoravského typu, podobný zrekonstruovanému lidovému oděvu z Výrovic. Lidé jsou v názorech rozdělení. Starousedlíci říkají, že je zvláštní, aby náš západomoravský kroj vystřídal právě Kyjovský. Jsou ale tací, kterým se kyjovské kroje líbí více, jsou více vyšívané a zdobnější. A sukně dívek jsou u nich kratší. Původní šatovský kroj naopak celkově působí usedleji,“ srovnala starostka.

Našít kroje potřebují v Šatově pro osmadvacet párů. „To nás vyjde na asi sedm set tisíc korun. Jen kroj pro první pár vyšel na 81 tisíc. Většinu peněz jsme získali z kraje. Dopláceli jsme devět tisíc. Na zbylé kroje chceme žádat o dotaci, zároveň jsme i uspořádali veřejnou sbírku,“ informovala starostka.

Lidé, kteří chtějí na obnovu šatovského kroje přispět, tak mohou učinit prostřednictvím transparentního účtu u Komerční banky. Jeho číslo je 123-0834000277/0100.

Nové kroje má od loňského podzimu také chasa ve Výrovicích. „V kroji se u nás nechodilo už asi od devatenáctého století. Později nosily dívky o posvícení jen věnečky na hlavách. Kroje máme zatím pro čtyři páry, bude se o ně starat obec. I nám, stejně jako Šatovským, pomáhal, pátral a radil etnograf Jiří Mačuda,“ sdělil starosta Výrovic Pavel Vlček.