Kniha určená pro vzkazy se postupně plní. „Také jsem se tu učila plavat. Přála bych si lázně opravit a obnovit provoz, jsou na dobrém místě. Na Louku mám daleko,“ napsala jedna z obyvatelek Znojma. „Je mi to líto, chodila jsem sem skoro osmapadesát let,“ připojila se další. „Lázně byly plné šťastných lidí,“ připsala další z milovnic plavání, kterou patrně přemohla vlna nostalgie. Své vzkazy lázním přidali i školáci, kteří v bazénech prožili povinnou výuku plavání. „Měl jsme to tu rád, škoda,“ napsal jeden z chlapců.

Na výstavě fotografií, které poskytl Josef Vlasák, se lidé dozvědí, jak lázně vypadaly při svém otevření. O plánech na výstavbu dokonce informovala tehdejší Rovnost. „Rada KNV v Brně rozhodla na svém zasedání, že ve Znojmě budou postaveny nové lázně. V lázních budou vanová a sprchová zařízení, parní lázně se studeným bazénem, plovárna s bazénem, ochozem a tribunou. Lázně budou mít též otevřenou terasu na slunění, odpočívárnu s lehátky, holičství a kadeřnictví, prádelnu, sušárnu a další zařízení,“ informovali tehdy redaktoři Rovnosti. Psal se rok 11. červenec 1959 a na výstavbu lázní poskytl Krajský národní výbor 6 010 805 korun československých. Zbytek peněz zajistil Místní národní výbor ve Znojmě.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Autorkou doprovodných textů na výstavě je Monika Frecerová, která působí v Jihomoravském muzeu ve Znojmě jako muzejní pedagožka. Lázním se mimo jiné věnovala ve své diplomové práci. Mapovala architekturu a urbanismus ve městě v letech 1945 až 1989.

Pozorní čtenáři se v průvodním textu dozví, že stavební povolení na lázně vydali úředníci 1. prosince 1960. „ V sobotu 9. října 1965 byly poprvé otevřeny veřejnosti. Projekt vytvořil Arnošt Krejza,“ uvedla Monika Frecerová. Jak upozornila, stavbu lázní tehdy popoháněli samotní obyvatelé Znojma. Oblíbené říční lázně ve Znojmě totiž zanikly při stavbě přehrady. „Lázně představují nejhodnotnější místní příklad architektury šedesátých let dvacátého století. Příkladem může být zavěšená předsazená stěna na boční fasádě, původní schodiště nebo keramické obklady,“ přečtou si návštěvníci v průvodním textu k výstavě.

Pár měsíců před dokončením. Novostavba bazénu v Louce ve Znojmě na přelomu dubna a května.
Stavbu bazénu ve Znojmě prodraží vícepráce. Termín otevření město posouvá

Vestibul lázní je pro zájemce přístupný do konce června od desíti ráno do pěti odpoledne. „ V plánu jsou i speciální prohlídky zaměřené na historii a architekturu budovy lázní, v závěru června pak lidé mohou navštívit komentované prohlídky vnitřních prostor lázní a technologického zázemí. 

Další doprovodné akce související s ukončením provozu lázní, včetně veřejných debat o jejich budoucnosti, budou následovat po prázdninách,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Nový krytá bazéb v Louce je již postavený. Podívat se na něj můžete ZDE.