U bazénu dohlíží na děti instruktoři plavecké školy, kterou provozuje Bedřich Daberger. On sám ve znojemských lázních učí školáky milovat vodu od roku 1985. „Ročně učíme bezmála dva tisíce dětí. Za třicet let u bazénu mi prošlo rukama na šedesát tisíc školáků,“ popsal Daberger. Za den má v bazénu sto padesát dětí ve čtyřech turnusech. Začínají v září a končí s koncem školního roku.

Do Znojma se jezdí učit plavat děti z celého regionu, celkem je to na padesát škol. „Plavání je od roku 2017 ve výukových plánech škol a je povinné. Byl jsem tehdy v prezidiu plaveckých škol a působil jsem ve vyjednávací skupině na ministerstvu. I v minulých letech ale ředitelé škol chápali plavání jako nezbytnost a děti do Znojma kvůli plavání jezdily,“ doplnil s tím, že bazén je města, které se stará o jeho provoz a samotná výuka plavání je v režii jednotlivých škol.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Bedřich Daberger upozornil, že Česká republika je ve světě raritou, když uzákonila plavání jako nezbytnou dovednost. „Je to jeden z nejzdravějších sportů. Nezatěžuje klouby a lze jej provozovat od dětství až po stáří,“ upozornil.

Pár měsíců před dokončením. Novostavba bazénu v Louce ve Znojmě na přelomu dubna a května.
Stavbu bazénu ve Znojmě prodraží vícepráce. Termín otevření město posouvá

Lásku k vodě a pohybu k ní získávají a v minulosti získávaly děti nejprve v plavecké škole. Ty zdatné pokračují ve výkonnostním a pak vrcholovém plavání. Znojmo se ostatně pyšní řadou plaveckých olympioniků.

S lázněmi se lidé rozloučí posledním plaváním o prvním červnovém víkendu.