Loni na podzim se Znojmo ptalo lidí v anketě, kterou pořádalo online. Z třicetitisícového města se zapojily tři stovky lidí.

Jak připomněl mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík, ohledně budoucího využití bývalých městských lázní panuje v koalici většinová shoda. „Objekt by měl nadále sloužit především sportu, tak jako tomu bylo ve své podstatě v minulosti. Zvažované varianty jsou multifunkční tělocvična nebo gymnastický sál v kombinaci s prostorem pro menší děti, dále by mohlo venku vzniknout lanové centrum či pumptrack,“ zmínil Kovařík.

Jak doplnil, alternativou je i možnost umístit do budovy bývalých lázní exponáty z brněnského centra VIDA! Konkrétní termín, kdy začnou případné práce na přeměně lázní v halu pro sport, radnice nesdělila.

Fotogalerie: Lázně Znojmo technika strojovna

Chybějící investice

Jak upozornil opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka, město takřka neinvestuje a poměr spotřeby a investic je podle něho alarmující. „K 30. dubnu je poměr spotřeba versus investice 98,47 procent ku 1,53 procenta,“ poukázal.

Město podle něho primárně řeší dvě velké investiční akce, a to opravu jízdárny a Radniční věže.

Zapojení obyvatel

Lidé, kteří se do online hlasování ohledně budoucího využití lázní zapojili, jednoznačně preferovali rodinné a zábavní centrum. Vzhledem k počtu respondentů nelze anketu považovat za reprezentativní průzkum. Město anketu vyhlásilo loni na podzim.

Návrat plavání i kritika

O oživení bazénu v lázních uvažoval například Plavecký klub Znojmo, který by prostory využil pro trénování dětí. Jak zaznělo na posledním jednání zastupitelstva, tato varinta se ukázala jako neúnosná. „O tom, co bude s lázněmi, mělo přece město rozhodnout v momentě, kdy rozhodlo o stavbě krytého bazénu v Louce," nechal se slyšet jeden z diskutujících.

Sportovní hala

Myšlenka ohledně využití lázní pro sport není nic nového. Podle opozičního zastupitele a lídra uskupení Pro Znojmo Jiřího Kacetla vznikla potřebná studie již v únoru 2021. „Vyplynulo z ní tehdy, že s náklady sedm nebo osm milionů korun by bylo možné budovu využít pro některé druhy sálových sportů," připomněl před časem Kacetl.

Společně s minulým vedením radnice uvažovali o tom, zda otázku budoucnosti lázní rozseknout před koncem volebního období. „Záležitost bychom nedotáhli do konce, proto jsme se rozhodli počkat. Řekli jsme si, že buď odpovědnost bude na nás, nebo na nových představitelích města," podotkl Kacetl, který v byl v době vzniku studie, tedy za starostování Jakuba Malačky, předsedou Výboru pro územní a strategické plánování a nakládání s majetkem města Znojma.

Historie lázní

Lázně nahradily továrnu Adolfa Spitzera na výrobu likérů, která byla zničená za druhé světové války. Záměr na stavbu krytého bazénu v širším centru města se objevil ve Znojmě roku 1950.

„V návaznosti na lehkoatletický stadion a sokolovnu byl záměr postavit očistné lázně, zimní bazén a trojicí venkovních bazénů pro nejmenší děti, školy i plavecký oddíl. Lázně pak do tohoto prostoru opětovně situoval i územní plán v roce 1956. Ještě před rokem 1958 vznikla dvojice venkovních bazénů o velikosti dvacet krát deset metrů,“ přiblížila již dříve historii Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Projekt na stavbu lázní byl schválený v létě roku 1959 a prosinci následujícího roku získala budova stavební povolení. „Stavba se protahovala a lidé si poprvé v lázních zaplavali na podzim roku 1965. Už v osmdesátých letech však bylo jasné, že čtyři plavecké dráhy jsou Znojmu málo, a tak vznikl projekt protahující budovu lázní o nový, větší bazén. K myšlence přístavby k městským lázním se vracely i projekty v devadesátých letech,“ doplnila Mažárová.

Plavání v Louce

Roku 2004 Znojmo vybudovalo Plovárnu Louka a 2021 začala stavby krytého bazénu, který byl otevřený loni na konci léta. Debaty o tom, kde krytý bazén postavit, se táhly roky.

Nový krytý bazén ve znojemské Louce se stal Stavbou roku Jihomoravského kraje. Porota ho ocenila v kategorii Stavba občanské vybavenosti společně se smuteční síní v Tišnově. Oba projekty získaly první místo.