"Čtyři hvězdičky odpovídající kategorii vynikajících vín obdrželo letos 16 vzorků, zbývajících 59 bylo klasifikováno jako vína velmi dobrá," řekl ředitel soutěže Mádr. Součástí Top 77 byla letos také soutěž vinařských etiket Top design, kterou vyhrály Moravské vinařské závody Bzenec na Hodonínsku za kolekci Ego vín.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v obou domácích vinařských oblastí, v Čechách i na Moravě. První z nich bude 2. listopadu v Brně, druhé pak 7. listopadu v Praze. Součástí brněnského vyhlášení bude také pátý ročník konference Víno a zdraví, která má za cíl nalézat odpovědi na otázku, do jaké míry víno prospívá či škodí zdraví.

"Letošním tématem je Víno a stav mysli. Šestice přednášek se zaměří především na zatím nevyřešenou otázku optimálního množství konzumace alkoholu a vlivů vína na oddalování duševních chorob," řekl ČTK garant konference a děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Žaloudík. Kromě něj na konferenci vystoupí například psycholožka Eva Češková, Taťána Šrámková z brněnské Úrazové nemocnice nebo ostravský kardiolog Martin Křístek. Konference začíná 2. listopadu ve 14:00 v konferenčním sále Lékařské fakulty Masarykovy univerzity na Komenského náměstí.

Soutěž TOP 77 se od podobných liší především tím, že při ní vína nehodnotí vinaři, ale jen odborníci, kteří sami vína neprodukují. "Zpočátku se hledali jen velmi těžko, s rozvojem specializovaných gastronomických zařízení a vinoték se nám to daří více. I když komise hodnotí vína anonymně, tak někteří vinaři na výstavách ta svá vína poznají a často nadhodnocují," dodal Mádr.

Odborným komisím soutěže TOP 77 předsedal Eduard Postbiegl z Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity (MZLU) v Brně a Jaroslav Suský ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Degustátoři hodnotili vína pomocí mezinárodní stobodové stupnice. Vloni, kdy se hodnotilo 410 vzorků, zvítězily Rulandské bílé výběr z hroznů 2005 od Vinných sklepů Lechovice na Znojemsku, Sauvignon výběr z hroznů 2005 Nového vinařství Měřín na Brněnsku a Frankovka pozdní sběr 2005 od Josefa Valihracha z Krumvíře na Břeclavsku.

"Pro příští rok chystáme razantní změnu, kdy budeme vybírat nejlepších 77 vzorků zvlášť ze suchých a sladkých vín. Sladká vína mají v přímém porovnání na soutěžích výhodu, jsou aromatičtější, chutnější. To ale neznamená, že zemská a jakostní vína nejsou kvalitní," řekl Mádr. Vinaři v posledních letech preferovali při nasazování vín do soutěže právě vína přívlastková s vyšším obsahem zbytkového cukru.

Na konci 90. let zaujímaly vinice v Česku zhruba 11.500 hektarů. Letos ale už kolem 19.000. Čeští vinaři totiž před vstupem do EU, která výsadbu nových vinic omezuje, s podporou státu rozšířili plochy vinic zhruba o 7000 hektarů. Domácí produkce vína tak po dozrání nových vinic vzroste ze současných 570.000 hektolitrů ročně během několika let až na 700.000 až 800.000 hektolitrů ročně.

Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.
Dan Petrucha fcz