Někteří místní odvozují svou skepsi už od toho, že své zahrady nebo pole státním stavitelům silnic prodali před téměř deseti lety. „Pole vykoupili už před osmi roky a moc nevěřím tomu, že teď obchvat postaví. Vždyť se podívejte, ani dálnice nedodělají. Nedávno museli jednu stavbu přerušit, chyběly jim dva kilometry. Neměli peníze," uvažoval jeden z místních Lubomír Buchta, který před polednem čekal u obecního úřadu na rozvážku obědů.

Podobně mluvil starší muž, který postával poblíž. „Vždyť už to tady měl vykolíkované Hitler, a nikdy z toho nic nebylo. Pozemky máme vykoupené už léta, ale nevěřím tomu, že obchvat někdy postaví," mávl nad vším rukou muž, který nechtěl uvést své jméno.

8let uplynulo od výkupu pozemků na trase obchvatu. Nyní končí svou práci stavební úředníci. Samotní stavaři prý začnou pracovat příští rok. Místní lidé tomu ale příliš nevěří. Podobných slibů slyšeli už hodně.

Rameny krčila také Vladěna Nesnídalová před domem u hlavní silnice. „Bylo by dobré, kdyby obchvat už byl. Je tady u silnice hluk. Ale kdy ho postaví, to opravdu nevím. Osobně je mi to už vlastně jedno, stěhuji se totiž z osobních důvodů pryč," poznamenala Nesnídalová.

Prodavačka ve stánku s ovocem, zeleninou a burčákem na prostranství před známými restauracemi uprostřed vsi se zastala kamionů a jejich řidičů. „Jen ať si obchvat postaví, asi bude užitečný. Ale měli by si lidi uvědomit, že bez kamionové dopravy by neměli vůbec nic, všechno jim musí někdo přivézt," upozornila Martina Krejčí.

O tom, zda obchvat případně ovlivní drobné sezonní obchody, zatím příliš nepřemýšlela.

„Máme stálé zákazníky, a navíc je tady všude daleko, ale víc jsem nad tím ještě neuvažovala," dodala prodavačka z Lechovic.

Znojemští úředníci v těchto dnech vydali stavební povolení na soubor staveb, převážně cest a mostů, které s chystaným obchvatem přímo souvisí. „Přes stůl mi jich v posledních měsících prošla celá řada, tenhle soubor by měl být poslední. Některé akce, jako přeložka vysokého napětí, jsou ale už povolené," informoval starosta Lechovic Josef Juráček.

Sliby politiků

Stavební řízení se týkalo sedmi dílčích staveb. Ředitelství silnic a dálnic požádalo o vydání stavebního povolení pro úpravu silnice číslo II/414, úpravu místní silnice u cihelny, zpevnění dvou přístupových cest ke staveništi, úpravu a přeložku polních cest a mostu na polní cestě.

O stavbách obchvatů Lechovic a Znojma jednal před časem na Znojemsku i ministr dopravy Antonín Prachař. Dělníci se podle něj dají do práce zřejmě již do tři čtvrtě roku.

„Pro obchvat Lechovic chybí vykoupit už jen jedno procento pozemků. Letos chceme získat potřebná povolení a začít stavět můžeme v polovině příštího roku. Do té doby chceme také již začít se stavbou obchvatu Znojma," sdělil již dříve šéf úseku pro strategický rozvoj Ředitelství silnic a dálnic Ladislav Štefan.

Ve Znojmě má pak na vlekoucím se budování obchvatu začít takzvaná první stavba.