„Čekali jsme až do sedmého ledna. U nás bylo dokonce mínus osm stupňů Celsia. Máme sto třicet litrů odrůdy Cabernet Sauvignon s cukernatostí osmatřicet stupňů normalizovaného moštoměru,“ uvedl vedoucí vinic Vinných sklepů Lechovice Roman Staněk.

Letní tábor. Ilustrační foto.
Na tábor přes internet. Děti rodiče nově přihlásí elektronicky

S cenou ledového vína lechovičtí vinaři hýbat nebudou. Dvoudecovou lahvičku ledového Cabernetu nyni vinaři nabízejí za 343 korun.

Zatímco některým riziko vyšlo, jiní vinaři na mráz vůbec nečekali. Ledové víno letos nebudou dělat třeba vinaři z Pavlovínu ve Velkých Pavlovicích. „Letos jsme ani hrozny na ledové víno nenechávali. Loni jsme jich měli dostatek a letos jsme nechtěli riskovat. Zimy jsou totiž čím dál horší a nebylo jisté, že pořádně zamrzne. To, co máme z loňska nám, doufám, vydrží na dva roky,“ svěřil se společnosti jednatel Radim Heča.

Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka nejde při výrobě ledového ani slámového vína o nic světoborného. „My tento segment ani nesledujeme. Je to tak marginální záležitost, že jde čistě o věc vinařů. Vyrobí se ho tak málo, že jde prakticky jen o třešničku na dortu v nabídce vinařů,“ naznačil Půček.

Ilustrační foto.
Do Litobratřic letěl vrtulník. Zaklíněného mladíka museli z auta vyprošťovat