„Po třiceti letech ve vrcholné manažerské pozici Znovínu Znojmo jsem dosáhl na důchodový věk a je třeba předat pomyslné veslo mladším kolegům. Vinařský svět ale neopouštím,“ ujistil Vajčner.

Do Moravských vinařských závodů, což byl předchůdce Znovínu, nastoupil hned po vysoké škole přesně před čtyřiceti lety. „Poznal jsem, jak vypadají sklepy na Znojemsku, viniční tratě i vinohrady. Ředitelem Znovínu jsem se stal v roce 1991,“ připomněl Vajčner.

U Enotéky nebo rotundy sv. Kateřiny si zájemci užijí hudební večery s vínem.
Večerky ohlásí ponocný: Znojmo v létě ožije hudbou i divadlem

Za dobu svého působení ve vedení akciové společnosti, do níž se Znovín transformoval, posílil věhlas vína i jeho kulturu nejen na Znojemsku, ale i v celém vinařském světě. Nyní věří, že na jeho práci naváže i mladší nástupce.

Na pozici předsedy představenstva nově usedne Karel Matula. „V provozu společnosti pracuje zhruba dvacet let, zná filosofii podniku a dá se předpokládat, že na ni úspěšně naváže,“ tvrdí Vajčner.

Pomůže synovi s vinařstvím

Nyní se chce věnovat především rodině a vnukovi. „Syn má vinařství, budu mu s ním pomáhat, dál se budu také angažovat ve společenských vinařských akcích, účastnit se hodnocení vín. Vinařstvím se budu zabývat pořád,“ přikývl.

Stovky návštěvníků přilákal poslední červnovou sobotu Artisan Wine Festival ve Znojmě zaměřený na naturální a řemeslná vína.
Znojemští ochutnávali naturální vína na prvním ročníku Artisan Wine Festivalu

Zpráva překvapila například i starostu Miroslavi Martina Plechatého. „Při vyslovení Znovínu mi vždy naskočí jeho jméno a bude mi trvat dlouho, než si zvyknu na nové. Pavla Vajčnera si vážím jako odborníka i člověka, který navzdory svým úspěchům nikdy nezpychl. Přeji mu, ať si novou životní etapu užije k naprosté spokojenosti,“ vyslovil se starosta Miroslavi.