Zprávu o skonu sportovní legendy, účastníka barcelonské paralympiády i světového rekordmana Jindřicha Laky zaznamenalo nejbližší okolí zesnulého druhý lednový den. Zemřel ve věku sedmašedesáti let.

Jindřich Laky byl sportovec, jak se říká tělem i duší. Věnoval se ultramaratonu, byl držitelem světových rekordů v jízdě na rotopedu a v roce 1992 reprezentoval Československo na paralympiádě v Barceloně. Statečně bojoval nejen se svými soupeři, s časem, ale především se zdravotními problémy, kdy musel podstoupit několik operací nohou.

I přesto dokázal tento hrdý znojemský rodák, otec čtyř dětí a velký bojovník, zapsat své město i svou zemi do světových tabulek těmi nejlepšími výkony. Zúčastnil se nejen zmiňované paralympiády, ale také světových šampionátů, maratonu v New Yorku či Spartathlonu v Řecku.

Důchodkyně ze Znojemska byla přesvědčená, že je v kontaktu se známým hercem, a posílala mu peníze. Byl to však podvodník. Snímek je ilustrační.
Důchodkyně ze Znojemska posílala peníze známému herci, byl to však podvodník

Na rotopedu se mu například podařilo při rekordu pokořit za čtyřiadvacet hodin hranici tisíc kilometrů. Dokonce se o něm dá dočíst jako o Jindřichu Magic Lakym. Jako na bezvadného člověka na něj vzpomíná například Marek Veselý. „S tímto panem jsem měl možnost, ač krátce, pracovat. Byl to neskutečný člověk,“ přiblížil Deníku Veselý.

Jindřich Laky nahlédl i do předvolební kampaně, v roce 2004 kandidoval jako nestraník za sociální demokracii do Senátu. Do horní komory parlamentu se ale tehdy nedostal.