K další finanční podpoře se vedení znojemské radnice rozhodlo právě po jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. „Nedostatkem lékařů v našem městě se intenzivně zabýváme. Nejvíc chybí dostupnost praktických dětských lékařů, byť ani v případě praktických lékařů pro dospělé či zubařů, není situace ideální. Jsem proto ráda, že VZP vnímá tento nedostatek. Potvrdila to i nedávná schůzka s krajskou ředitelkou pojišťovny Petrou Pevnou. Budu ráda, když k otevření nových ordinací přispějí i dotační programy města, které jsme za tímto účelem vypsali,“ potvrdila vyčlenění tří milionů korun z městského rozpočtu starostka Znojma Ivana Solařová.

K otevření nových ordinací na Znojemsku by mohla pomoci vypsaná výběrová řízení na nového zubního lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost a všeobecného praktického lékaře. Jsou zveřejněná na úřední desce Jihomoravského kraje. Lhůta pro podání nabídek končí desátého května. Podmínkou pro uchazeče je uzavření smlouvy o poskytování služeb a hrazení výkonů s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Areál vyškovské nemocnice.
Nemocnice na jihu Moravy lákají lékaře náborovým příspěvkem. Dají i stovky tisíc

Ze zákona mají dostupnou lékařskou péči zajišťovat zdravotní pojišťovny. Města a obce se je ale vzhledem k neutěšené situaci snaží získat i vlastními prostředky. Nabízí byty i dotace na vybavení ordinací. Peníze nabízí lékařům i zdravotní pojišťovna. „Pro zajištění dostupnosti primární péče, včetně stomatologie využívá Všeobecná zdravotní pojišťovna všech dostupných a zákonných možností. V případě ohrožení dostupnosti péče iniciujeme vyhlášení výběrového řízení na novou ordinaci v dané lokalitě. Nově nabízíme také bonusy za otevření nové ordinace z programu VZP PLUS, který byl spuštěný v lednu tohoto roku,“ potvrdila Deníku mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Pokud se tak podle ní například stomatolog rozhodne otevřít nové plnohodnotné pracoviště v jedné z preferovaných oblastí, obdrží od pojišťovny až půl milionu korun. S dotací od města je to celkem půl druhého milionu korun.

Zlepšit situaci se snaží i Jihomoravský kraj. „Na nedostatek zubních ale i dalších lékařů se snažíme zdravotní pojišťovny neustále upozorňovat. Ale lákání zubařů na periferie s příslibem bytů, ordinací, extra peněz navíc, proplácením jízdného a dalších benefitů není věcí krajského úřadu, ale více institucí. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami organizujeme jednou měsíčně výběrové řízení. Návrh na jeho vyhlášení můžou ze zákona podat i obce,“ sdělila krajská mluvčí Alena Knotková.

Měsíce čekání a nic

V loňském roce díky stejnému postupu a milionu korun z města získali Znojemští nového zubaře na Mariánském náměstí. Na uspokojení poptávky to ale nestačí. Plno měl doktor Lukáš Wenglorz téměř okamžitě. Obratem se mu přihlásilo přes tisíc zájemců, v prvním roce jich stačí zaregistrovat a zvát k ošetření kolem pěti set, maximálně osm set. „Nerad bych měl delší objednací dobu než dva měsíce. Ve druhém roce bych se rád dostal na dvanáct až patnáct set pacientů, ve třetím na dva tisíce. Záleží na stavu orálního zdraví v populaci,“ plánoval ještě koncem roku Wenglorz.

Na vstupní prohlídku u něj čeká i paní Ivona s rodinou. „Přihlásila jsem nás už před několika měsíci, mezi prvními. Koncem roku mi přišla odpověď s tím, že ke vstupní prohlídce bychom mohli přijít během února, máme být ale trpěliví. Teď je květen a pořád se nic neděje,“ netrpělivě očekává termín návštěvy zubaře matka od rodiny, celé jméno si nepřála zveřejnit.

„Až ošetříme první registrované pacienty a uvolní se nám kapacita, budou na registraci pozváni další pacienti,“ informoval před časem Lukáš Wenglorz.

Nejen velká města, kvůli chybějícími zubaři či praktickému lékaři sahají do obecních úspor i malé obce. Jako například nedávno ve Velkých Němčicích na Břeclavsku. Zastupitelé tam schválili dotaci pro vybavení nové zubařské ordinace ve výši jednoho a půl milionu korun.

Zájemkyni o její provozování už městys se zhruba osmnácti sty obyvateli má, chybí však prostory. „Zájem zřídit u nás zubní ordinaci projevila lékařka Hanna Nahreba z Hustopečí. Naší podmínkou je, aby praxi provozovala minimálně deset let v rozsahu pětatřiceti hodin týdně,“ uvedl starosta Pavel Nápravník.

Implantace kostní tkáně pacientovi po úrazu.
Tkáň hlavice stehenní kosti poprvé implantovali lékaři ve znojemské nemocnici

Kdy přesně se Velkoněmčičtí péče stomatoložky dočkají, není zatím jasné. Důvodem jsou chybějící vhodné prostory, jimiž ale obec nedisponuje. „Variantou je pronájem v budově praktického lékaře a pediatra, případně by se mohli vhodné prostory pro ordinaci zřídit i v některém rodinném domě v podobě pronájmu. S hledáním lékařce pomůžeme,“ slíbil Nápravník.

Podobně se snaží nalákat lékaře i v jiných obcích městech, kde se potýkají s jejich akutním nedostatkem. Většina stávajících ordinací totiž z kapacitních důvodů nové pacienty nepřijímá a lidé musí za lékařskou péčí dojíždět i desítky kilometrů daleko.