Jeho fotky se pravidelně objevují na titulních stránkách fotografických časopisů. Kolegové ze znojemského fotoklubu, kterého je předsedou, o něm říkají, že má dar od pána Boha. Primáře oddělení ARO znojemské nemocnice Jiřího Lepše proslavili i fotografie z operačního sálu. „Je to prostředí, které důvěrně znám. Jako anesteziolog si mohu dovolit na několik minut vzít foťák do ruky. Ze začátku měli kolegové trochu trému, ale už si zvykli. Fotím hlavně u operací, které provádí doktoři, které dobře znám,“ vysvětlule lékař – fotograf.

Nejlepší fotografie vznikají hlavně ve chvílích, kdy je operace dlouhá a náročná. Operatér se soustředí na zákrok a fotografa přestává vnímat. „Fotky tak zachytí emoce i dřinu, kterou operace je. Pacietni se rozhodně nemusí bát toho, že bych fotil nějaké horory. Mě zajímá hlavně výraz ve tváři doktorů a ostatního personálu,“ říká. Fotografování je pro něj odreagování od jeho náročné profese. Začal s ním už v patnácti letech. „Na dovolené v Bulharsku mi známý půjčil Flexaret. Chytlo mě to a fotím dodnes,“ vypráví o svých začátcích Lepš.

Absolvoval brněnskou krajskou fotografickou školu a poté Institut výtvarné fotografie . Věnuje se převážně portrétu, makrofotografii, krajině a dokumentu. Oblíbil si hlavně černobílé snímky. Fotky si i sám vyvolával. Vůni vývojky a ustalovače před pár lety ale vyměnil za digitál. O tom, že by se začal focením živit, neuvažuje. „Jakmile by to pro mě byla práce, už bych byl svázaný termíny a přesnými zakázkami. U focení bych pak postrádal kouzlo,“ uvažuje Lepš. Jiří Lepš má za sebou několik výstav, jeho makrofotografie brouka zdobí obálku knihy, kterou vydal Photolife. Bodoval i v mezinárodní soutěži pořádanou výrobcem fotoaparátů. Posledním úspěchem, který si připsal na konto, je vítězství celostátní souteže Blatenská růže.