Podle zoologa Jihomoravského muzea ve Znojmě jsou na fotografiích výletové otvory tesaříka obrovského „Je to jeden z našich největších tesaříků a brouků vůbec. Je řazený mezi zvláště chráněné, protože osídluje pouze nejteplejší oblasti Česka a žije ve dřevě dubů, většinou starých stromů v osluněných polohách. Tady na Znojemsku a zejména v Národním parku Podyjí se vyskytuje častěji, protože území splňuje dobře jeho životní nároky,“ vysvětlil Reiter s tím, že výskyt tesaříka v Městském lesíku je dlouhodobě známý.

Larvy tesaříků žijí pět let ve dřevě dubů, kde vytvářejí klikaté chodby. Dřevem se totiž živí. „Když plně dorostou zakuklí se a z kukly se líhne dospělý brouk, který si prokouše cestu ven skrze kůru. To jsou právě otvory ve stromech, kterých si lidé všimli,“ vysvětlil zoolog.

Zdroj: Youtube

Cestu ven ze svého domova ve stromech v lesíku tesaříci podnikli nedávno. „Otvory vypadají čerstvé, brouci se z nich zřejmě líhli letos v létě. Nejvíce se jich vylíhne v červnu, kdy je možné je vidět i lézt po stromech, nebo samice klást vajíčka na kůru. Lze je také pozorovat v noci, jak přilétají ke světlu. Obyvatelé z okolí to jistě znají, takového brouka těžko přehlédnou,“ uvažoval Reiter.

Zajímalo ho, proč se z děr sypou „piliny“, i když je tesařík už opustil. „Konzultoval jsem to s kolegou Martinem Škorpíkem z Národního parku Podyjí. Nejspíš je to tak, že chodby se ve dřevě různě proplétají a kříží. Piliny tedy vytváří jiné larvy, které dosud ve dřevě sídlí. Díry mohou sloužit jako úkryt a případně i potrava pro další druhy hmyzu, “ vysvětlil zoolog, který je v regionu uznávaným odborníkem zejména na netopýry.

I přes zavedení poplatku za koupání byl lom v Mašovicích cílem řady návštěvníků. Nyní zde zavládl klid. Okolní stromy se začínají barvit do zlatých tónů.
Listí zlátne a voda odpočívá. Podívejte se, jak sluší podzim Mašovickému lomu

Ve shodě se svou specializací připomněl, že v podobných otvorech ve staletých stromech se mohou ukrývat a zimovat nejmenší druhy evropských netopýrů – netopýr nejmenší a netopýr hvízdavý.