V pondělí ránovzlétly jako první letouny Tornado, poté následují další z desítek letadel. Cílem cvičení je výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří navádějí letouny na pozemní cíle. Piloti proto předem nevědí, v jakém prostoru se budou pohybovat. ČTK to řekla mluvčí cvičení Sabina Introvičová.

Letouny budou kromě kraje Vysočina využívat také vzdušný prostor Jihomoravského,Olomouckého, Pardubického, Moravskoslezského, Plzeňského a Středočeského kraje. Cvičení potrvá do 21. května, bude se odehrávat také ve vojenských výcvikových prostorech Brdy a Libavá. Tam budou vojáci podle mluvčí secvičovat koordinaci vedení ostrých střeleb letectva a dělostřelectva.

Podle sdělení některých starostů ze severu Znojemska nemají obyvatelé zatím větší problém s hlukem letadel. "My jsme na letadla zvyklí. Zatím vnímáme jen vrtulníky, ale stížnosti od občanů žádné neregistrujeme," uvedl starosta Újezdu Josef Kazdera.

Jeho slova potvrdil i starosta Tavíkovic Libor Kosour. "Kdybych z médií nevěděl, že nějaké cvičení v Náměšti je, ani o letadlech nevím. Nemáme také žádné negativní ohlasy od občanů," řekl Kosour.

Cvičení se účastní 3000 osob, z toho 2000 ze zahraničí. Na základně jsou také zástupci ozbrojených síl Slovenska, Litvy, Dánska a USA.

Létá se bude ve všední dny od osmi hodin ráno do jedné hodiny po půlnoci, během víkendu se létat nebude. S nočními lety jsou nespokojeni lidé v okolí základny. Na pravidelná cvičení si už zvykli, ale noční hluková zátěž bude novinkou. V pátek se zástupci vedení základny setkali se starosty z okolních obcí. „Starostové si prohlédli letiště, vysvětlili jsme jim cíle cvičení,“ podotkla Introvičová.

Letouny by podle ní měly na noční lety startovat před půlnocí. Při startu totiž letadla způsobují největší hluk, při přistání je hluková zátěž menší. „Budeme se snažit, aby návodčí splnili úkoly co nejdříve, pak noční lety ukončíme,“ uvedla Introvičová.

Cvičení letos klade větší důraz na noční navádění, na něž potřebují návodčí získat certifikát. „V zahraničí se bojové akce odehrávají většinou v noci, tam je práce návodčích velmi důležitá. Armáda ČR nemá školu pro letecké návodčí, jsme odkázáni na Brity a Američany. Cvičení je výbornou možností, jak certifikaci získat,“ uvedla Introvičová. Vyvrcholením cvičení budou ostré střelby pozemních a vzdušných sil.

ČTK
DALIBOR KRUTIŠ