Na kopci za městem přistává jedno malé letadlo za druhým, bohatí turisté vystupují do klimatizované letištní haly a limuzíny je rozvážejí do hotelů ve městě. I taková budoucnost by mohla čekat Znojmo jako turistickou destinaci, pokud se vedení radnice podaří prosadit kroky k zatraktivnění regionu. Jedním z nich má být i nové letiště.

Provoz letiště by mohl pomoci jak městu tak i podnikatelům. „Atraktivnější doprava by mohla přilákat větší množství turistů, a tím přispět k návštěvnosti penzionů, hotelů i služeb,“ podotkla ředitelka znojemské hospodářské komory Jiřina Ondrušová.

Představitelé města už jednali se spoluvlastníky letiště. „Myslíme si, že jsme schopni dostat k nám turisty z destinací jako je Praha, nebo Český Krumlov. Domluvili bychom se s cestovní kanceláří, která tyto služby poskytuje,“ sdělil starosta Znojma Petr Nezveda.

Kromě zpevněné přistávací dráhy a obslužných provozů by u letiště mohl vyrůst hotel, či restaurace. „Dokážu si představit, že by město odkoupilo pozemky pod dráhou. Než investujeme peníze, byl bych rád, abychom pozemky vlastnili,“ doplnil starosta.

Současní majitelé letiště se ani této variantě nebrání. „Na poslední valné hromadě jsme se shodli na tom, že s vedením města budeme pokračovat v jednáních. Pokud bude pro město možné získat na úpravy letiště evropské peníze, ale jen v případě, že bude vlastnit pozemky, budeme ochotni jednat i o tom,“ řekl Josef Molík, jednatel společnosti Letiště Znojmo, která letiště vlastní.

Pro přistávání letadel s kapacitou kolem dvaceti osob by, podle něj, bylo potřeba dobudovat zpevněnou, dvanáct set metrů dlouhou, přistávací dráhu. „S dalšími věcmi je to investice v řádu desítek milionů. Po otevření evropského nebe by ale takové letiště bylo zajímavé nejen pro zahraniční turisty, ale i podnikatele,“ domnívá se Molík.

„V případě, že bychom investovali do tohoto projektu a pozemku, snažili bychom se přispět i na provoz letištní věže,“ informoval Nezveda.

„Vznik kvalitního letiště bude pozitivní nejen z hlediska turismu, ale přispěje i k rozvoji místní ekonomiky,“ uvedl Pavel Kovařík, ředitel agentury InPuncto, která pro město zpracovala průzkum týkající se cestovního ruchu.