Červenec už téměř vyprodaný, volná místa zbývají na srpnové termíny. Například Hotel Thermal Mušov u novomlýnských nádrží na Břeclavsku má vyprodané kapacity na letní dovolenou ze sedmdesáti procent. „Nikdy jsme nebyli závislí na zahraniční klientele a Češi se v době krize naučili trávit dovolenou víc doma. Pod Pálavou se jim naskýtá vyžití srovnatelné se zahraniční dovolenou,“ zhodnotil obchodní zástupce hotelu Lukáš Vašíček.

Kromě léčivých koupelí, vodních sportů včetně blízkého Aqualandu, rybolovu a pravěké historie v okolí lákají rekreanty na místo památky UNESCO, víno i Chráněná krajinná oblast Pálava přívětivá pro pěší i cykloturistiku. Oproti loňsku si ale lidé za pobyt připlatí. „Přestože se nám ceny energií zvýšily asi čtyřnásobně, snažili jsme se ceny za pobyt navyšovat jen minimálně. Za nejžádanější pokoj letos ubytovaní dají stokorunu navíc,“ uvedl Vašíček.

Zážitkový hotel v Brně Anybody.
Někteří brněnští hoteliéři plánují zdražování, jiní otevírají nové podniky

Novinky si pro turisty připravili také hoteliéři na Blanensku. Výjimkou není ani Wellness Hotel Panorama v Blansku, v místní části Češkovice, který je cílem turistů mířících za objevováním krás Moravského Krasu. „Mezi ty viditelné patří malá samoobslužná kavárna v hale s venkovním sezením před vstupem. Brzy přibude také nové zastínění celé zahradní restaurace v hotelovém atriu. Hodně novinek ale klient nevidí, jde o výměny technologií a podobně. I ty jsme dělali přes současnou situaci,“ líčil tamní ředitel Ivo Lachman.

Ani blanenskému wellness hotelu se však nevyhlo přemýšlení nad zvyšováním cen. „Zvyšování některých vstupů až o stovky procent se patrně projeví. Něco zdražíme hned, zatímco něco postupně. Každopádně metoda promítání růstu vstupů do vlastních cen je alchymie i nutnost. Kdo to nezvládne a ceny nechá, jednoduše končí,“ vysvětloval Lachman. Pro letošní rok tak nastavili ceny vyšší o osm až deset procent.

Holiday park Vranovská pláž.
Ubytování na Znojemsku: u Vranovské přehrady lze přespat i v obytném voze

Podle ředitelky jihomoravské Centrály cestovního ruchu Martiny Grůzové má navzdory rostoucím nákladům řada ubytovacích kapacit vysokou obsazenost víkendů již nyní. „Hodně lidí objednává dovolenou na poslední chvíli, ale předpokládáme, že zájem návštěvníků bude vysoký,“ uvedla Grůzová. Informaci již nyní potvrzuje řada hotelů a penzionů v Brně. Zarezervovaná místa na svatby či pracovní pobyty hlásí třeba penzion Kadlcův mlýn v brněnském Mariánském údolí, na originální koncept tematicky zaměřených pokojů láká hosty zážitkový hotel Anybody na Zelném trhu.

Za optimistický považuje výhled na následující měsíce také brněnská zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá. „Hotely jsme podpořili už minulou sezonu odpuštěním pobytových tax a bezplatnou možností nabídky turistické karty Brnopas. Pevně věřím, že letošní turistická sezóna v Brně bude zase o kousek lepší než loni, ale nepředpokládám, že se dostaneme na čísla z roku 2019," komentovala zastupitelka Černá.

Nejvýraznější novinkou u Katzelsdorfského zámečku je obnova dvanáct metrů dlouhého vstupního schodiště.
Nadšenci postupují v obnově téměř zmizelého Katzelsdorfského zámku u Valtic

Právě kvůli nejistým podmínkám týkajícím se pandemie koronaviru a dodávek energií přesvědčilo řadu jihomoravských domácností ke strávení léta v Česku. Ačkoliv někteří zatím s jistotou neví, v jaké lokalitě dovolenou stráví, zahraničí letos často vylučují. „Nechce se mi riskovat, že zůstaneme někde v karanténě. Místo dovolené jsme ještě nevybrali, ale víme, že ji strávíme na jižní Moravě,“ přiznala Monika Turečková, která si v letošním roce dovolenou u moře odpustí.

TEREZIE SEKÁČOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Ubytovací kapacity na jižní Moravě

- V uplynulých letech a měsících zasáhla poskytovatele ubytování koronavirová pandemie, v posledních měsících také opakující se zdražování plynu a elektřiny.

- Ačkoliv se většina snaží zachovat pro návštěvníky co nejpříznivější ceny, museli se někteří uchýlit ke zdražování, většinou od pěti do patnácti procent.

- Ředitelka Centrály cestovního ruchu Monika Grůzová však obavy o nižší návštěvnost v letošním roce nemá.

- Pro letní dovolenou v Česku se letos rozhodlo mnoho turistů, mezi důvody patřily například obavy z karantény v zahraničí.