Sezónu letních festivalů tradičně zahajují Majálesy. Pátek 3. května bude ve Znojmě patřit oslavě studentů, kteří se utkají v soutěži o krále a královnu. Program odstartuje v jednu hodinu studentský průvod, který každým rokem překvapí jak vysokou účastí studentů, tak jejich kreativním pojetím.

Hudební program se opět ponese v žánrech rapp a RnB. Představí se držitelka Ceny Anděl, zpěvačka arménského původu Pam Rabbit, vedle ní mladý český popový zpěvák s přesahem do RnB, který svou kariéru odstartoval v Londýně, Sofian Medjmedj.

Zdroj: Youtube

Na závěr koncertní části zazpívá Ben Cristovao. „Odpoledne vystoupí taneční skupiny Mighty Shake, CSB a produkci předvede DJ Izzy Cooper. Programem provedou moderátoři Láďa Koubek a Šimon Král. Vstup je volný,“ pozvali pořadatelé ze Znojemské Besedy. Program najdou zájemci ZDE.

Scénické provedení oslavné serenaty Harmonie planet. Vrchol Hudebního festivalu Znojmo. Snímek z července 2023.
Znojmo rozdělilo peníze na kulturu. Podpoří velké festivaly, školu i galerii

V polovině června čeká rockové fanoušky novinka. Rockking festival se koná 14. června v kulturním domě v Práčích. Návštěvníkům zahrají Krucipüsk, Protheus, Roman Dragoun a Futurum, Aleš Brichta Project a Psycho Visions /PL.

KAM NA FESTIVALY NA VYSOČINĚ? Na Třebíčsko přijedou Tatabojs a Ben Cristovao

Historicky první rapový open-air festival v Louckém klášteře ve Znojmě se koná jen o den později. Na podiu se představí umělci jako Ektor, Hard Rico, PTK, Robin Zoot a další.

Znojmo potěší tradiční Šramlfest, festival alternativní hudby, divadla a výtvarna, se uskuteční na Káře ve dnech 26. a 27.července. „Za zmínku stojí určitě vystoupení Hrubé Hudby - Originální spojení dvou odlišných hudebních světů. Jedná se o Lesní zvěř a Horňáckou muziku Petra Mičky. Podobné těleso na české hudební scéně dosud nemá obdoby. Návštěvníky čeká koktejl syrového horňáckého folkloru a nu-jazzu s prvky dalších hudebních žánrů," sdělil za pořadatele Jan Krejčí.

Zdroj: Youtube

Jak upozornil, v první festivalový den vystoupí i vídeňští Shake Stew - Rakouský jazz ensemble s nezvyklou sestavou dvou bubeníků, dvou baskytaristů a tří lesních rohů bude silným zážitkem.

V sobotu 27. července navíc zahraje francouzské duo Macadam Crocodile hrající Nu-disco & electro-funk.

Začátek srpna bude patřit akci s názvem Přehrady fest, která se koná na různých místech napříč republikou. Na Vranov se vrací posedmé. Přiveze hvězdy, jako jsou Jelen, Divokej Bill, Pokáč, Poletíme?, Sofian Medjmedj nebo UDG.

Polovina srpna je svátkem pro nadšence a obdivovatele kapel a rockové i metalové hudby. Hudební program festivalu Rock Castle nabitý těmi největšími jmény mezinárodní scény tvrdého rockového žánru tvoří jednu z největších akcí tohoto typu na Jižní Moravě.

Koná se v zámeckém parku v Moravském Krumlově. Účast potvrdily například kapely Amon Amart, Kreator, Epica, Korpiklaani, Amorphis, Freedom Call, Xandria, Elvenking, Axel Rudi Pell a další. V tuto chvíli je na webu festivalu třicet kapel, které v Krumlově vystoupí, podrobný program pořadatelé ještě ladí.

Zdroj: Youtube

Letní festivaly na Znojemsku

 • 3. května – Majáles Znojmo – vstup volný
 • 14. června – Rocking Festival – Práče – vstupné 490 korun
 • 15. června – Drip festival – Znojmo, Loucký klášter – vstupné od 790 korun
 • 10. až 28. července - Hudební festival Znojmo - v závislosti na typu koncertu
 • 26. a 27. července – Šramlfest – Znojmo – pro letošek zatím chybí informace
 • 2. - 4. srpna – Přehrady fest – pláž Vranovské přehrady – vstupné od 690 korun
 • 15. - 17. srpna – Rock Castle – zámecký park, Moravský Krumlov – vstupné od 2390 korun

Brno a okolí

V Brně se i letos budou pořádat Majálesy dva, Brněnský a Studentský. Brněnský Majáles přivítá tento rok návštěvníky na výstaviště jedenáctého května. Vystoupí zde například Ewa Farna, Mirai, Vypsaná Fixa či Jaroslav Uhlíř.

Hvězdná jména lákají k návštěvě festivalu i mimobrněnské. Například Anna Doležalová se nejvíce těší na Calina a Viktora. „Byla jsem na nich v pražské O2 aréně minulý rok. Když jsem viděla, že budou i na Majálesu, už jsem se nemohla dočkat. Ale určitě jsou tam i další super interpreti, na které se těším, třeba Kontrafakt a Bena Cristovao," pochvalovala si žena.

Zdroj: Youtube

Přestože pořadatelé Brněnského Majálesu již hlásili vyprodáno, spustili na webu prodej dalších vstupenek. „Poprvé na výstavišti bez souběhu akcí, navíc přidáváme dva velké pavilony se zázemím pro pohodlné usazení tisíců návštěvníků. Díky tomu přidáváme poslední vlnu," avizují. Za běžnou vstupenku zde dospělý návštěvník zaplatí devět set korun.

Letošní devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Foto: Petr Benda
Lednicko-valtický hudební festival: nově zve posluchače i do Moravského Krumlova

O týden později v pátek pozvou návštěvníky pořadatelé Studentského Majálesu do areálu Hněvkovského. Za vstupné dvě stě korun v předprodeji si budou moct lidé poslechnout například kapely Poletíme?, Morčata na útěku, rappera Michajlova či zpěvačku Pam Rabbit, která se stala Sólovou interpretkou v Cenách Anděl 2023.

Zdroj: Youtube

Řadu novinek letos chystají pořadatelé brněnského festivalu Pop Messe, který se uskuteční poslední víkend v červenci. „Mezi ty největší rozhodně patří rozšíření festivalu na tři dny a přesun na brněnské výstaviště, konkrétně na legendární Velodrom a jeho blízké okolí," přiblížil vedoucí marketingu festivalu Tomáš Pokorný. Na Pop Messe letos vystoupí například britští Sleaford Mods, islandští Gus Gus či brněnská Mucha.

První ročník festivalu se konal před třemi lety v prostoru chátrajícího, ale kultovního fotbalového stadionu Za Lužánkami. „Zpětná vazba od návštěvníků z minulých let nám prozrazuje, že na Pop Messe je zkrátka dobře. Můžete u nás potkat dvacátníky, šedesátníky, ale i rodiny s dětmi. Všechny spojuje zájem o neotřelou a neokoukanou kulturu i přirozená zvídavost," dodal Pokorný. Vstupenky si zde mohou zájemci zakoupit na všechny tři dny, ale i jednotlivě.

Zdroj: Youtube

V srpnu se mohou milovníci letních festivalů těšit na Hrady CZ, které se letos představí již podevatenácté. Na brněnský hrad Veveří dorazí například Jelen, Lucie, Visací zámek, Mig 21, Mirai či Daniel Landa. V předprodeji do konce května zakoupí návštěvníci vstupenky na pátek a sobotu za sedmnáct set, v červnu nebo v červenci pak vždy o sto korun dráž.

Rockový kytarista Bryan Adams přijede do Brna.
Zahraniční hvězdy v Brně. Přijede Bryan Adams, Slash i bubeníci z Japonska

Podobně jako festival Hrady CZ putuje po republice také Bezva Fest. Na jižní Moravě se zastaví už čtvrtého května, a to ve Slavkově u Brna. „Malí i velcí návštěvníci se letos mohou těšit na Slzu, Karol a Kvído, Míšu Růžičkovou, Bibibum, Matěje Plška, Michala Horáka, Adélu Zouharovou. Vystoupí i známí influenceři a youtubeři jako jsou Tary, Porty a Lea," popsala za pořadatele festivalu Adéla Marková.

Bezva Fest je rodinný festival, který se koná v areálu zámecké zahrady. „Návštěvníci mají v ceně vstupenky třicítku atrakcí včetně nejdelší nafukovací překážkové dráhy u nás, deseti tematických zón pro celou rodinu, minizoo či kuriózní závody batolat a maminek s kočárky," nastínila Marková. Vstupné je šest set korun.

Zdroj: Youtube

Rockeři, kterým by bylo smutno za festivalovou sezónou, budou mít v pátek třináctého záři možnost si pod širým nebem poslechnout například Argemu, Horkýže Slíže, Harlej či Tublatanku. Vstupné na Rock in Brno na brněnském výstavišti začíná na osmi stech korunách.

Rockový den si mohou návštěvníci užít o několik měsíců dříve také ve Vyškově. Rock in Vyškov na místním fotbalovém stadionu představí sedmého června opět Tublatanku, Harlej a Horkýže Slíže. Sestavu doplní Alkehol a Trautenberk. Vstupné zde oproti Brnu začíná o sto korun výše.

Zábava na brněnském hudebním festivalu. Ilustrační foto.
Pozor na podvod. Falešný profil nabízí vstupenky na PonavaFest v Brně, je zdarma

Pro ty, kteří se chtějí vyhnout placení vstupného a užít si multižánrový festival, se nabízí Ponava Fest, který je letos v termínu 24. - 26. května. Tradičně obsadí část parku Lužánky v Brně.

Organizátoři v uplynulých dnech řešili nabídku prodeje vstupenek na sociální síti Facebook. Jedná se ale o podvod, neboť akce je zdarma. Dejte si tedy pozor.

Největší festivaly v Brně a okolí:

 • 4. května - Bezva Fest ve Slavkově u Brna - vstupné 599 korun
 • 11. května - Brněnský Majáles - vstupné 899 korun
 • 17. května - Studentský Majáles - vstupné v předprodeji 199 korun
 • 24. - 26. května - Ponava Fest - vstup zdarma
 • 7. června - Rock in Vyškov - vstupné od 890 korun
 • 25. - 27. července - Pop Messe - třídenní vstupné 2 200 korun, jednodenní vstupné 1 500 korun
 • 9. - 10. srpna - Hrady CZ na Veveří - dvoudenní vstupné v předprodeji do konce května 1 700 korun, páteční 900 korun, sobotní 1 000 korun
 • 13. září - Rock in Brno - vstupné od 790 korun
 • Podívejte se, jak vypadal Šramlfest ve Znojmě před desety lety:
Zdroj: Youtube