Přesto, že provozovatelé již několik let hlásí velké problémy související s nízkou návštěvností a nákladnou digitalizací kin, příznivci sledování filmů pod širým nebem nemusí zoufat. Zdá se, že i letošní sezona je zachráněná. Promítání udrželi v Hrušovanech nad Jevišovkou, kde je součástí areálu i pohostinství.

Spojit návštěvu filmového představení s popíjením zlatavého moku budou moci i letos v pivnici Na Stadionu ve Znojmě v Sokolské ulici. Provozovatel kina Svět David Lobpreis lidem nabídne opět české komedie. Promítání v pivnici prozatím supluje „regulérní" letní kino ve Znojmě. „Uvažujeme, jak vydělat. S promítáním na kvalitní technice by musela přijít i odpovídající cena vstupného, kterou by zaplatil buď divák, nebo sponzoři. Zatím o celé záležitosti jednáme, ale zřejmě nestihneme letošní sezonu," doplnil Lobpreis.

Již v polovině června zahájí promítání letní kino v Miroslavi. „Letos investovalo město do modernizace promítací techniky, program zatím nemáme kompletní. Pokud jde o návštěvnost, loni do letního kina zavítalo přes pět set návštěvníků. Neměli jsme již co nabídnout a doufáme, že letos bude situace jiná," uvedl provozovatel kina Michal Klejdus. Jak zavzpomínal, na začátku devadesátých let zamířilo přes léto do kina i pětadvacet tisíc návštěvníků. „Stalo se třeba, že na jeden film přišlo za totality tisíc návštěvníků, mohli jsme vzít polovinu z nich a film promítali podruhé," vzpomínal Klejdus.

Staré časy plné nostalgie jsou blízké i provozovateli Čadíkova kinematografu, který zavítá začátkem července do Moravského Krumlova. „Letos nabídneme filmy na digitálu, ale pokud v budoucnu seženeme staré filmy, neradi bychom návštěvníky ochudili o to charakteristické vrčení promítačky. Třeba přijde doba, kdy se filmaři vrátí k filmovému pásu," zasnil se Josef Čadík s tím, že loňské zprávy o tom, že jejich putování po republice s maringotkou končí, se nezakládaly na pravdě. Letos promítnou filmy pod širým nebem již po třiadvacáté.

Krumlovští se na setkání s filmovou kulturou mohou těšit od třetího do šestého července, a jak uvedl šéf krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda, kinematograf tentokrát nezavítá na náměstí, ale na nádvoří zámku.

Třetí týden v červenci potěší Filmové léto obyvatele Višňové a okolí. „Na pětidenní filmový festival v zámeckém parku zavítalo loni na patnáct set lidí. Letos půjde již o čtvrtý ročník a návštěvnost má stoupající tendenci, vše samozřejmě závisí na výběru filmů a počasí. Doprovodnou akcí bude opět fotbalový turnaj starých pánů a sympozium dřevořezbářů," vyjmenoval starosty Višňové Vladimír Korek.

Již od sedmého června zahájí promítání na pláži vranovské přehrady. „Filmy zapůjčí provozovatelé znojemského kina Svět," uvedl provozovatel Campu Pláž Pavel Svoboda s tím, že loni poprvé využili pro promítání namísto pronajatého kinematografu areál letního kina, které je kryté a nabízí tak rekreantům sledování filmů i za špatného počasí.