Tradičně od května hraje v pátek a sobotu letní kino v parku u zámku v Miroslavi. „Více lidí chodí hlavně v létě, záleží na konkrétním filmu a také na počasí,“ uvedl Michal Klejdus z miroslavského kulturního střediska.

Kino v parku funguje od roku 1975 a vejde se do něj zhruba tři sta lidí. „Největší úspěch mívají animované filmy, protože to přichází rodiče s dětmi. Už dlouhou dobu jsme ovšem zcela plno neměli. Hrát můžeme filmy, které už vyšly na DVD a jsou uvolněné pro veřejné promítání, proto nabízíme většinou snímky, které měly premiéru třeba v zimě nebo v prvních měsících roku, ne úplně premiérové kousky,“ vysvětlil Klejdus, jak v Miroslavi vyřešili přechod na digitální promítání.

Velký návrat čeká v létě diváky ve Strážníci na Hodonínsku, kde o letní kino přišli před pěti lety. „Plánujeme promítat v červenci a srpnu třikrát týdne. O obnovení letního kina jsem se snažil tři roky, měl jsem trochu obavy, protože když kino někdy před pěti lety končilo chodilo nějakých deset lidí. Když jsme to ale rozjeli, dočkali jsme se velmi pozitivní odezvy, proto doufám, že se nové promítání a další akce, které chystáme, dobře ujme,“ řekl Filip Chlud.

Obnovené promítání připravuje v zámeckém parku. „Využití amfiteátru v parku nám umožnil Národní ústav lidové kultury, který jej spravuje, projektor budeme mít zapůjčený z veselského kulturního střediska, se zvukem nám pomůže místní rodinné centrum,“ dodal iniciátor obnovy dříve oblíbeného strážníckého kina.

Ilustrační foto.
Mikulovský Gourmet festival vzpomene polského krále

Letní kino bude i ve Veselí nad Moravou. „Promítáme každé dva týdny od června do srpna na velké mobilní plátno v zámeckém parku. Chápeme to jako součást širší kulturní nabídky ve městě během léta. Snažíme se kombinovat zlatý fond a poměrně aktuální snímky,“ informoval ředitele veselského střediska Michal Blažíček.

Týden českých filmů chystají počátkem srpna také v Hustopečích v letním kině pod ořechem u tamního M klubu.

Tradiční příležitost užít si filmový večer budou mít i návštěvníci některých kempů. „Vzhledem k jeho oblibě provozujeme kino už řadu let, včetně nedávné nezbytné digitalizace. I letos připravujeme promítání pro návštěvníky během července a srpna,“ řekla Marie Čáslavová z pasohláveckého kempu Merkur.

Třetím rokem budou v létě promítat i v Cyklosféře u břeclavského zámku. „Zaměřujeme se spíše na snímky žánrů filmového klubu, promítat budeme jeden všední den v týdnu během prázdnin, podrobnosti najdou zájemci na naší facebookové stránce,“ sdělil Denis Šebestík z Cyklosféry.

Dělníci v těchto dnech dokončují úpravy amfiteátru letního kina v Boskovicích. Má nové betonové základy i dřevěné lavičky. Při koncertech se tam vejde kolem dvou tisíc návštěvníků. Stavba má být předána v polovině června.
Boskovičtí opravují letní kino za miliony. Ve Slavkově sázejí na festival