Třicet volných míst nabízí ještě znojemský dům dětí a mládeže na všeobecném sportovním táboře v Podhradí nad Dyjí. „Ve druhé polovině července pozveme děti na Divoký západ. Milovníky kovbojek určitě potěší ukázka lasování nebo tasení koltů. Chybět nebude ani tradiční koupání, soutěže, sportovní hry nebo výlety do okolí," vyjmenoval vedoucí tábora Zdeněk Frank.

Každý ze zaměstnanců domu dětí má na starosti některý z táborů. „Pomáhají nám kamarádi i členové rodiny, dovolenou tak prožijí v chatkách či ve stanech. Vaří nám kuchařky ze školních jídelen, které mají přes léto prázdniny. Většina malých táborníků se pak vrací další léto. Asi polovina dětí jezdí opakovaně na stejné místo se stejnými vedoucími. Dobře ale vědí, že program bude pokaždé jiný," přiblížila ředitelka domu dětí Hana Bílková.

Kromě pobytových táborů mohou rodiče využít také nabídku táborů příměstských, které jsou již bohužel beznadějně obsazené. Program pro děti je zabezpečený od osmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. „Letos hlásili rodiče své potomky extrémně brzy, například pobytový letní tábor ve Zblovicích, který naplní osmdesát táborníků, byl obsazený již v únoru. Pobyt na táboře zvládají už i prvňáčci, ale je pro ně vhodnější pětidenní, aby si zvykli na to, že stráví určitý čas mimo domov. Pro menší děti často volí rodiče právě příměstské tábory," vysvětlila Bílková.

Patnáct dětí ještě může prožít příjemné čtyři dny na vodě. „Tábor nejen na vodě zavede děti do znojemského centra Stará vodárna. Děti čeká spaní ve vlastním spacáku, noční hra nebo vaření na ohni," pozvala táborníky ředitelka moravskokrumlovského Domečku Yvona Žáková.

Termíny na příměstský tábor pracovníci krumlovského domu dětí a mládeže zatím nevypsali.

Poslední volná místa nabízí rodičům a dětem v Miroslavi. „Pět dětí může ještě využít pobytový rybářsko zálesácký tábor. Příměstské tábory tematicky zaměřené na dobu lovců mamutů, sport nebo tanec nabízí také přibližně po pěti volných místech," vyjmenoval šéf miroslavského domu dětí Miroslav Růžička.

Největší zájem měly dívky v Miroslavi o příměstský tábor pod vedením Pavly Svobodové, která jim zaplní den nejen seznamováním s nejrůznějšími tanečními styly. „Zaznamenali jsme obrovský přetlak přihlášek, proto jsme vypsali ještě jeden turnus. Rozdělili jsme dívky na dvě skupiny podle věku," dodal Růžička.

Starší děti, které mají rády vodu, mohou využít nabídku centra Stará vodárna. „Plachtařský tábor je určený pro děti od jedenácti let a nemusí mít žádné zkušenosti s vodáctvím. Na nádrži Nové Mlýny se pak naučí základy pádlování a plachtění," vysvětlil vedoucí tábora David Gross.

Plachtit mohou děti již v polovině července a vodáci nabízí ještě asi deset volných míst.