Znojemský dům dětí a mládeže nabídne dětem na táborech výpravu do středověku nebo na pustý ostrov, na výběr je také putovní, taneční nebo florbalový tábor. „Některé termíny již máme z poloviny obsazené, největší zájem je o tábory, které jsou tematicky zaměřené," vysvětlila ředitelka Domu dětí a mládeže ve Znojmě Hana Bílková.

Jak doplnila, tábory jsou pro rodiče, kteří nemají babičky, jediným způsobem, jak zajistit svým potomkům smysluplný program na prázdniny. „Některé děti s námi jedou i na tři tábory. Je pravda, že pak musí rodiče z rodinné kasy vydat pár tisícovek, na druhou stranu je o děti postaráno, nesedí samy u počítače a mají spoustu zážitků," dodala Bílková s tím, že mnohým dětem chybí schopnost hrát si a zabavit se. Tábor jim ukáže, co mohou dělat ve volném čase. Každý ze zaměstnanců domu dětí má na starosti některý z táborů. „Pomáhají nám kamarádi i členové rodiny, dovolenou tak prožijí v chatkách či ve stanech. Vaří nám kuchařky ze školních jídelen, které mají přes léto prázdniny. Většina malých táborníků se pak vrací další léto. Asi polovina dětí jezdí opakovaně na stejné místo se stejnými vedoucími. Dobře ale vědí, že program bude pokaždé jiný," přiblížila ředitelka domu dětí Hana Bílková.

Nejpozději do konce března přijímají přihlášky v krumlovském Domečku. „Malé táborníky zavedeme do světa hobitů," pozvala ředitelka krumlovského domu dětí Yvona Žáková.

Volná místa jsou například i na táboře v lokalitě Spálený mlýn u Rešic. Pořadatelem je klub Dlažka a děti mohou prožít jedenáct červencových dní ve starém Řecku, nebo si zahrát v srpnu na špiony. Pořadatelé využívají i další táborové základny v různých koutech republiky.

Dalšími nadšenci, kteří pořádají tábory, jsou členové sdružení Krátký potlesk a již nyní mají zcela zaplněnou kapacitu tábora v Jindřichovicích na Vysočině. „Přihlásilo se nám již sto dvacet dětí a máme i spoustu náhradníků. Děti k nám jezdí i opakovaně, některé se přidají na doporučení," vysvětlila Eva Cyprová z bantického sdružení Krátký potlesk, které tábor již dlouhé roky organizuje.

Jak dodala, původně šlo o tábor organizovaný odbory znojemské nemocnice, na který jezdila jako dítě. Následná práce vedoucí se pak změnila ve velký koníček.

termíny, ceny a zaměření táborů

Letní pobytové tábory DDM Znojmo

7. 11. 7. Hájenka Olbramkostel, 5 dní, všeobecný, 2 250 Kč

13. 18. 7. Hájenka Olbramkostel, 6 dní, středovek, 2 300 Kč

21. 7. 1. 8. Podhradí nad Dyjí, Borovina, 12 dní, pustý ostrov, 3 600 Kč

29. 7. 9. 8. Zblovice, 11 dní, hravý a kreativní, 3 850 Kč

10. 8. 15. 8. Hájenka Olbramkostel, 5 dní, taneční, 1 950 Kč

18. 8. 22. 8. Hájenka Olbramkostel, 5 dní, florbalový, 2 250 Kč

18. 8. 22. 8. jižní Čechy, 5 dní, putovní tábor, 2 700 Kč

Středisko volného času Miroslav

13. 19. 7. Hluboké Mašůvky, na Bábovci, 2 200 Kč

Domeček Moravský Krumlov

5. 12. 7. Podhradí nad Dyjí, Borovina, 7 dní, Hobit, 3 200 Kč

Zdroj: weby DDM