Zatímco z malého soukromého rybníka v Boskovštejně už rybáři ryby o uplynulém víkendu vylovili, ostatní rybníky výlovy teprve čekají. Již tuto sobotu zve na výlov rybníka Jejkal v Národním parku Podyjí nedaleko Vranova nad Dyjí jeho majitel Jaroslav Procházka. „Výlov je naplánovaný již na tuto sobotu od devíti hodin dopoledne," uvedl Procházka.

Rybníkář má letos podstatně větší starosti než v předchozích letech. Podobně jako jeho kolegy, kteří se starají o ryby v menších rybnících, i jeho pořádně potrápilo letní sucho. „Odbahňoval jsem horní rybník, dostal jsem na to dotace, a už se mi ho nepodařilo napustit. Dolní rybník má oproti běžnému stavu o padesát až šedesát procent vody méně," posteskl si Procházka.

Jak dodal, málo vody a také kyslíku v rybníku ovlivní velikost ryb. „Tím, že bylo méně vody, bylo i méně planktonu. I když jsme přikrmovali, na přírůstu se to projevilo. Budeme se snažit ryby přebrat a lidem prodávat ty větší," řekl Procházka.

Od druhého do šestého listopadu se bude lovit Zámecký rybník v Jaroslavicích. Svojí rozlohou sto pětaosmdesát hektarů je největším v regionu. „Ryby budou určitě menší. Když totiž byla velká vedra a bylo málo kyslíku, museli jsme ubrat na krmení. Úhyny ani nemoci jsme nezaznamenali," informoval vedoucí výlovu jaroslavického rybníka Petr Kozlík.

Jak dodal, ryba roste podle prostoru ve vodě. „Například Nebeské rybníky v Olbramkostele měly jen třetinovou nebo čtvrtinovou kubaturu vody proti běžnému stavu. To znamená menší přírůstek. Celková hmotnost vylovených ryb tedy bude menší. Uvidíme, až výlovy skončí, kolik metráků ryb nakonec budeme mít," doplnil Kozlík.

Příští úterý budou rybníkáři z Pohořelic, kteří spravují Zámecký rybník v Jaroslavicích, dělat první výlov ve vlastní režii také například na Vlkovu neboli Šimperáku mezi Olbramkostelem a Šumnou. Ten patří Znojmu a nyní jej město společně s dalšími svými rybníky nově pronajímá podniku Rybníkářství Pohořelice. „Letos jsme ve výběrovém řízení vysoutěžili na Znojemsku jak Šimperák a další rybníky. Bude se podle plánu lovit 27. října," konstatoval ředitel pohořelického rybníkářství Roman Osička.

Otázku případné výsledné ceny ryb okomentoval ředitel diplomaticky. „Jak se říká, zajíci se sčítají až po honu. Odhady napovídají, že naše firma dodá na trh takové množství ryb, které měla v plánu. Na hlavních produkčních rybnících jsme totiž problém s vodou neměli," naznačil Osička.

Výslednou cenu podle ředitele stejně určí koneční prodejci. „Jde o to, jakou marži si na kilogram ryby přidají. Od nás budou ceny stejné jako vloni. Prodejci to měli loni různé, ale cena se může pohybovat kolem 80 až 85 korun za kilogram kapra, výběr kolem 90 korun. Cena je podle mne v rodinném rozpočtu zanedbatelná ve srovnání například s položkami jinými," naznačil v narážce například na cigarety Osička.